20 let znepokojivých dat potvrdilo, že kočky mohou chytit smrtelnou nemoc a později ji potenciálně přenést i na lidi
Ptáčí chřipka H5N1 se může šířit i mezi kočkami a hrozí, že když zmutuje, přeskočí i na lidi.
Teprve nedávno jsme se dostali z pandemie COVID-19, která ochromila celý svět, a vědci nyní varují, že nám hrozí další. Tentokrát však může být zdrojem nového onemocnění zvíře, které často nalezneme v našich domácnostech, konkrétně kočky, upozorňují vědci z University of Maryland.
Vědci se rozhodli prozkoumat, jaký je rozsah výskytu ptačí chřipky (H5N1) u koček a jaké riziko představuje tento virus z hlediska přenosu mezi druhy, včetně možného přenosu na lidi. Snažili se zjistit, jak se kočky tímto virem infikují, jaké druhy koček jsou postiženy, jaké příznaky onemocnění způsobuje a zda existují důkazy o přenosu mezi kočkami navzájem nebo mezi kočkami a jinými savci, například kravami.
Ptačí chřipka má u koček vysokou míru úmrtnosti
Výzkumníci se pokusili odpovědět na tyto otázky prostřednictvím rozlehlé systematické analýzy existujících vědeckých studií a případových zpráv publikovaných v období od roku 2004 do roku 2024. Prohlíželi data o potvrzených infekcích ptačí chřipkou (H5N1) u koček z 18 zemí světa, přičemž analyzovali 12 různých druhů koček, od domácích až po divoce žijící, jako jsou tygři. V rámci analýzy zaznamenali 607 případů infekce, z nichž 302 skončilo smrtí.
Zároveň zjišťovali nejčastější způsoby nákazy, mezi které patřilo požití infikovaných ptáků, kontaminované surové maso (například kuřecí), mléko od nemocných krav a přímý přenos mezi kočkami.
„Způsoby, jak se kočky nakazí, přitom přibývají. Studie ukazuje, že kočky se mohou nakazit přímo, například jídlem infikovaných ptáků nebo kontaminovaného surového kuřecího krmiva, ale také nepřímo přes jiné savce,“ konstatují vědci.
Výzkumný tým došel k závěru, že ptačí chřipka (H5N1)představuje vážnou hrozbu nejen pro kočky, ale také potenciálně pro lidi. Podle vědců je výskyt infekce u koček pravděpodobně značně podhodnocený kvůli nedostatečnému dohledu a chybějícímu testování.
„Jak se blíží léto, očekáváme nárůst případů na farmách i v přírodě,“ říká hlavní autorka studie, Dr. Kristen Coleman.
Protože virus už prokazatelně přeskakuje mezi různými druhy, z ptáků na kočky, mezi kočkami, ale také z krav na kočky, existuje skutečné riziko, že se dál vyvine a získá schopnost přenášet se z člověka na člověka.
„Ptačí chřipka je pro kočky mimořádně smrtelná a naléhavě potřebujeme zjistit, jak je rozšířená v kočičí populaci, abychom mohli lépe posoudit riziko jejího přenosu na lidi,“ dodala. „Chceme chránit lidi i domácí zvířata.“
Hrozí nám aktuálně nová pandemie?
Jako závěr je však třeba zdůraznit, že v současnosti není důvod k panice. Hlavní riziko spočívá v tom, že virus H5N1 je pro kočky mimořádně smrtelný a jejich populace se doposud systematicky nesleduje. Právě tento nedostatek dohledu zvyšuje pravděpodobnost tichého šíření viru, který by mohl časem zmutovat do formy schopné přenosu z člověka na člověka.