Co dělá s tvým tělem ledová koupel? Podívej se, co říká věda

Ledové koupele zažívají boom, ale jsou jejich účinky opravdu tak příznivé? Podívej se, co na tuto problematiku říká věda.

studena-voda
Zdroj: Alexander McFeron / unsplash.com

V dnešní době čím dál více lidí podléhá trendu otužování. Možná jsi mu podlehl i ty. Zejména sportovci či jiní lidé vykonávající těžší fyzickou aktivitu s nadšením testují tento trend ponořování se do studené vody. Není to však jen tak. Mnozí mluví o tom, že tento trend má příznivé účinky na naše tělo i zdraví. Co na to říká věda? Je otužování skutečně efektivním nástrojem regenerace našeho těla, nebo jde jen o nepodložený trend? Podívejme se níže na tuto problematiku.

Trend ledových koupelí

Již z názvu ti může být jasné, o co jde. Lidé se dobrovolně ponořují do studené vody o teplotě od 10° C do 15° C, přičemž někteří sportovci volí ještě chladnější možnost, jen kolem 5° C. Na sociálních sítích je mnoho videí, kde lidé podstupují tento trend a tvrdí, že to má různé výhody pro naše tělo dokonce i duševní zdraví.

Co na to říká věda?

Možná tě to překvapí, ale tento studený trend má opravdu efektivní účinky na naše zdraví. Jedním z hlavních účinků, proč tuto metodu využívají hlavně sportovci, je snížení bolesti svalů a zlepšení regenerace po cvičení. Takovou formu odpočinku a uvolnění používají i vrcholoví sportovci, zejména běžci, fotbalisté či vzpěrači, kteří kladou velkou zátěž na své svaly.

Tato metoda byla zkoumána vědci, kteří dokázali, že když ledová koupel následuje hned po intenzivním cvičení, sníží bolest svalů v následujících hodinách a dnech. Tento výzkum také dokázal, že takovéto vystavování se studené vodě pomáhá regenerovat sílu, ale i flexibilitu svalů.

Tato regenerace a snížení bolesti jsou podmíněny ústupem zánětů, otoků a poškození svalů, díky studené vodě. Také se ve studeném prostředí lépe odstraňují metabolity, tj. vedlejší produkty metabolického procesu.

Tak jako ve všem, i zde platí pravidlo všechno s mírou. Jak jsme již zmínili, ledové koupele snižují záněty ve svalové tkáni, což pomáhá zotavení svalů. Tyto záněty však mají pro svaly i pozitivní vliv, tím, že pomáhají tělu, aby se dokázalo přizpůsobit zátěži, a tak se stalo silnější. Častými ledovými kou
pelemi otupíš nárůst síly, vytrvalosti, výkonu a nárůst svalové hmoty.

Ledové koupele a celkové zdraví

Ledové koupele mají pozitivní vliv na tělo i to i v situaci, kdy nevykonáváš intenzivně sport. Portál theconversation.com uvádí, že zastánci této metody uvádějí, že má pozitivní vliv na duševní zdraví, celkovou pohodu i imunitu.

Tento portál také uvádí, že důkazy naznačují, že pravidelné vystavování se studené vodě může vést k malému snížení stresu, podobně k lepšímu spánku, a také k lepší celkové kvalitě života. Také mluví o tom, že studená voda má pozitivní vliv na naši imunitu.

Pokud chceš začít s touto metodou, měl bys být opatrný. Když tělo není zvyklé na chlad, může dostat šok z chladu. Tento stav je způsoben rychlým poklesem teploty kůže. Taková rychlá změna může vést k těžšímu dýchání, hyperventilaci, vysokému krevnímu tlaku a vzácně i k nepravidelnému srdečnímu tepu.

Jak jsme zmínili v našem starším článku, právě střídání studené a teplé vody, tzn. kontrastní koupání, má ještě lepší efekt na naše tělo. Zlepšuje krevní oběh, zlepšuje imunitní systém, a také zvyšuje endorfiny, které zvyšují pocit pohodlí.

Komentáře