Je pravda, že mrkev zlepšuje zrak? Tomuto asi neuvěříš, celý život jsi žil ve lži
Mrkev je zdravá, ale zázračné zlepšení zraku od ní nečekej. Tvrzení, že zlepšuje zrak, vzniklo během druhé světové války.
Mrkev patří mezi oblíbenou zeleninu. Určitě jsi už slyšel, že tato zelenina je zázrakem pro naše oči a pokud ji budeš pravidelně konzumovat, tak tvůj zrak bude nejen ostřejší, ale také budeš lépe vidět v noci. Ale je opravdu pravda, že mrkev je „zázrak“ pro naše oči nebo jde o mýtus? Pojďme se na toto téma níže podívat společně.
Co obsahuje mrkev?
Mrkev je bohatá na beta-karoten, který se v těle mění na vitamín A (retinol). Tento vitamín je klíčový pro tvorbu rodopsinu, pigmentu v sítnici, díky kterému dokážeme vidět za slabého světla. Nedostatek vitamínu A může způsobit noční slepotu a v extrémních případech dokonce úplnou slepotu. Mohlo by se proto zdát, že mrkev je skutečně zázrakem pro naše oči. Ve skutečnosti tomu tak ale úplně není, i když je pravda, že podle výzkumů může snížit riziko šedého zákalu a makulární degenerace, což je nejčastější příčina slepoty na světě.
Kromě beta-karotenu obsahuje mrkev také lutein, antioxidant, který se přirozeně vyskytuje v oku, konkrétně v makule. Studie ukazují, že potraviny bohaté na lutein zvyšují hustotu pigmentu v této části oka, čímž snižují riziko makulární degenerace.
„Čím vyšší je pigmentová hustota v makule, tím lépe je chráněna sítnice,“ vysvětluje Sarah Winkler z gaileyeyeclinic.com. Oftalmoložka dr. Emily Chew z amerického National Eye Institute doplňuje: „Pokud netrpíte deficitem vitamínu A, další konzumace mrkve vám zrak nezlepší. Oči si udržíte zdravé, ale neočekávejte zázraky.“
Mrkev ale nedokáže obnovit zrak u člověka, který má poruchu vidění. Také slepé osobě nevrátí zrak. Ani ho nevylepší v tom slova smyslu, že byste lépe viděli, případně, že byste v noci měli „noční vidění“. A ani nezlepší ostrost vidění zdravému člověku. Jinými slovy, jde o mýtus. Mrkev, i když má několik benefitů pro vaše oči, tak není všemocná.
Kde vznikl mýtus, že mrkev vám zlepší zrak?
Odpověď na to, kde vznikl tento mýtus, najdete v propagandě britského královského letectva z druhé světové války. Britské královské letectvo začalo šířit zprávu, že jejich piloti vděčí za své výjimečné noční vidění právě konzumaci mrkve. Samozřejmě, tuto zprávu nesířili jen tak, ale měli na to důvod. Ve skutečnosti šlo o promyšlenou propagandu, která měla zakrýt používání tajného radaru schopného odhalit německá letadla ve tmě. Příběh o mrkvi se tak stal součástí válečného marketingu a později se rozšířil i mezi civilisty.