Běžný lék z tvé lékárničky může snížit riziko rakoviny. Vědci zároveň identifikovali skupinu lidí, kterým pomáhá nejvíce!
Pravidelné užívání aspirinu může výrazně snížit riziko rakoviny tlustého střeva, zejména u lidí se špatným životním stylem, ukazuje to rozsáhlá studie vědců z Harvardu.
Věda se neustále vyvíjí a stále objevujeme nové a nové poznatky o tom, jak svět kolem nás funguje. Nejnověji se výzkumníkům z Mass General Brigham, který je afilován s Harvardovou univerzitou, podařilo přijít s zajímavými zjištěními o běžně dostupném léku, který máš doma pravděpodobně i ty, a o tom, jak ovlivňuje lidské zdraví, konkrétně riziko kolorektálního karcinomu.
Vědci se snažili odpovědět na otázku, zda pravidelné užívání aspirinu pomáhá snížit riziko kolorektálního karcinomu (tlustého střeva a konečníku), především u osob s méně zdravým životním stylem.
Aby našli odpověď na tuto otázku, analyzovali data z dvou dlouhodobých amerických kohortových studií, konkrétně Nurses’ Health Study a Health Professionals Follow-Up Study, do kterých bylo zapojeno 107 655 účastníků. Tito lidé byli sledováni po dobu 30 let, přičemž průměrný věk na začátku sledování byl 49,4 roku. Vědci porovnávali výskyt kolorektálního karcinomu mezi těmi, kteří pravidelně užívali aspirin, a těmi, kteří ho neužívali. Pravidelné užívání aspirinu bylo definováno jako alespoň dvě dávky standardního aspirinu (325 mg) týdně nebo denní nízká dávka (81 mg).
Kromě toho vědci vyhodnotili životní styl účastníků, vytvořili tzv. lifestyle skóre, které zahrnovalo faktory jako index tělesné hmotnosti (BMI), kouření, konsumaci alkoholu, fyzickou aktivitu a kvalitu stravy. Na základě těchto údajů pak sledovali, jak se liší účinek aspirinu mezi lidmi se zdravým a méně zdravým životním stylem.
Vědci sledovali velké množství lidí po dobu 10 let a zjistili, že ti, kteří pravidelně užívali aspirin, onemocněli na rakovinu tlustého střeva a konečníku méně často než ti, kteří ho neužívali. Z těch, kdo užívali aspirin, dostalo rakovinu asi 2 z 100 lidí (přesně 1,98 %). Naopak, z těch, kdo neužívali aspirin, dostalo rakovinu téměř 3 z 100 lidí (přesně 2,95 %). Rozdíl sice vypadá malý, ale stále významný. To znamená, že aspirin mohl některým lidem pomoci předejít rakovině.
Rozdíl k lepšímu byl výraznější u lidí, kteří žili nezdravě
Co je ale zajímavé, když se vědci podívali podrobněji na lidi, zjistili, že výrazný rozdíl mezi uživateli a neuživateli aspirinu se ukázal zejména u těch, kteří žijí nejméně zdravě, například kouří, málo se hýbou, mají nadváhu nebo se špatně stravují. Jinými slovy, aspirin nejvíce pomohl právě těm, kteří už měli jiné rizikové faktory.
Vědci si to vysvětlují tím, že aspirin pravděpodobně snižuje tvorbu prozánětlivých proteinů (prostaglandinů), které mohou podporovat rozvoj rakoviny. Toto zjištění potvrdily i předchozí studie. Aspirin může také blokovat signální dráhy, které způsobují nekontrolovaný růst buněk, ovlivnit imunitní reakci proti nádorovým buňkám a zablokovat tvorbu cév, které zásobují nádory živinami
„Aspirin pravděpodobně působí proti kolorektálnímu karcinomu několika mechanismy,“ dodal Chan.
Závěrem však je třeba říci, že studie nehodnotila možné vedlejší účinky každodenního užívání aspirinu, jako je například krvácení.