Tato tečka na tvém Androidu není obyčejné upozornění. Když se objeví, někdo tě možná špehuje. Víš, co dělat?
Zelená nebo oranžová tečka na Androidu znamená, že některá z aplikací v tvém mobilu právě používá mikrofon, kameru nebo polohu. Podívej se, jak zjistíš, která a co s tím dělat.
Jistě i ty uchováváš v mobilu spoustu citlivých údajů, od komunikace, přes fotografie až po různé dokumenty. Je proto na místě dělat preventivní kroky, které zabrání tomu, aby se do tvého zařízení dostal hacker.
Nebezpečí povolení v aplikacích
Hackerovi umožňují manipulovat s tvým telefonem povolení, které aplikacím často bez rozmýšlení udělujeme. Například povolení „Zprávy“ umožňuje nejen číst SMS, ale je i odesílat. Pokud má aplikace přístup k kontaktům, útočník může ve tvém jménu komunikovat s lidmi, kterým důvěřuješ.
Riziková však nejsou jen tato dvě povolení. Rovněž nebezpečný může být přístup k mikrofonu, kameře či poloze zařízení, zejména pokud aplikace tyto údaje využívá bez tvého vědomí nebo potřeby. Zvláště si je třeba dát pozor také na povolení k úložišti, které umožňuje aplikacím přístup k souborům a fotografiím, stejně jako na Bluetooth či NFC, které mohou sloužit k tiché výměně údajů s dalšími zařízeními. Některé aplikace dokonce sledují tvou polohu i tehdy, když je aktivně nepoužíváš, a to prostřednictvím povolení sledování polohy na pozadí. Těmito povolením se ale budeme věnovat později.
Nepodceňuj barevné tečky
Mnozí uživatelé nerespektují signály, že něco není v pořádku, na lehkou váhu. Nejčastěji je ignorují s tím, že jsou v pořádku. Opak bývá ale často pravdou. Typickým příkladem jsou malé zelené nebo oranžové tečky v horní části obrazovky, které se objevují od systému Android 12. Nejde o obyčejné upozornění, tyto tečky signalizují, že některá z aplikací právě používá mikrofon, kameru nebo sleduje tvou polohu. Vzhledem k tomu, že se jedná o citlivé povolení, které může být snadno zneužito, je důležité těmto vizuálním upozorněním věnovat pozornost.
Využij Panel ochrany soukromí
Android nabízí také další užitečný nástroj, takzvaný Panel ochrany soukromí, který se může mírně lišit názvem v závislosti na výrobci telefonu. Například v Samsung telefonech najdeš tuto funkci na kartě Zabezpečení a ochrana osobních údajů – Povolení používaná za posledních 24 hodin. V tomto panelu si můžeš prohlédnout, které aplikace přistupovaly za posledních 24 hodin k mikrofonu, kameře nebo poloze. Jde o velmi užitečnou funkci, která ti umožní zkontrolovat zpětně, jestli některá aplikace nepoužívá tato povolení nepřiměřeně často nebo bez zjevného důvodu.
Jak postupovat, když objevíš podezřelou aktivitu
Pokud při kontrole zjistíš, že některá aplikace přistupuje k citlivým částem zařízení, je vhodné udělat audit povolení. Polož si ale základní otázku, zda daná aplikace skutečně potřebuje pracovat s tou částí zařízení, se kterou pracuje.
Například, pokud telefonuješ přes WhatsApp, je přirozené, že aplikace potřebuje přístup k mikrofonu. Stejně tak je pochopitelné, když navigace potřebuje informace o tvé poloze.
Problém však nastává, když například kalkulačka přistupuje k tvé poloze. V takovém případě je na místě zvážit, zda takovou aplikaci vůbec potřebuješ. Pokud ji nechceš odinstalovat, měl bys navštívit vestavěného správce aplikací v telefonu a přes kartu „Povolení aplikací“ jí odebrat přístup k citlivým částem zařízení. A to i přesto, že tě při opětovném spuštění aplikace může vyzvat, abys povolení znovu udělil.
Pečlivě doufáme, že ti tento tip pomůže, abys chránil své soukromí.