Celý život sis zuby asi čistil špatně. Expert upozorňuje na chybu, kterou dělá většina lidí každý den
Myslíš, že je správné vypláchnout si ústa vodou po vyčištění zubů? Právě tím můžeš oslabit účinek fluoridu a zvýšit riziko zubního kazu.
Čištění zubů je rutinní činností. Pravděpodobně víš, že bys neměl příliš tlačit zubním kartáčkem na zuby. Při silném tlaku můžeš mechanicky narušit nebo opotřebovat zubní sklovinu, tedy ochrannou vrstvu zubu. Kromě toho přílišné tlačení dráždí a poškozuje dásně, což může vést k jejich ústupu. Výsledkem je obnažení zubních krčků, což zvyšuje citlivost zubů a riziko zánětů.
Tato pravidla dobře zná a dodržuje většina z nás. Jednu pravidlo však pravděpodobně nedodržuješ a možná jsi o něm ani neslyšel. Většina lidí si po tom, jak si vyčistí zuby, vypláchne ústa a to buď čistou vodou, nebo ústní vodou. Asi to děláš i ty v domnění, že je to tak správně. Nuže, budeme tě muset vyvést z omylu, protože tímto způsobem děláš velkou chybu. Možná se teď ptáš proč? Na téma upozornil server theconversation.com.
Proč by sis neměl vyplachovat ústa po tom, co si vyčistíš zuby
Pokud si vypláchnete ústa hned po čištění, odmyješ zbytky zubní pasty, které obsahují fluorid. Jde o látku, která má za úkol chránit zuby před kazem. Fluorid posiluje zubní sklovinu, zpomaluje její rozklad a zabranuje vzniku zubního kazu. Aby však mohl působit co nejefektivněji, musí na zubech zůstat co nejdéle. I odborníci z britské NHS varují:
„Nevyplachujte si ústa po čištění, snížíte tím účinek fluoridu.“
Možná si řekneš, že tvoje ústní voda obsahuje fluorid, takže to nevadí. I tak by sis s ní však neměl vyplachovat ústa hned po čištění zubů. I když ústní voda může obsahovat fluorid, odmyje koncentrovaný fluorid z pasty, který zůstal na zubechh. Odborníci proto doporučují používat ústní vodu jindy, například po jídle, a ne hned po vyčištění zubů.
Mimochodem, pokud by sis chtěl vybrat ideální zubní pastu, tak experti radí, abys si vybral pastu s obsahem 1350–1500 ppmF (částic fluoridu na milion). Tyto údaje najdeš na zadní straně tuby.
Nepodceňuj ani tyto rady
Dalším důležitým bodem je samotná technika čištění. Nejde jen o to „odpočítat si dvě minuty“. Důležité je vědět, že zubní plak, tedy směs bakterií, zbytků jídla a jejich kyselých produktů, se začne chovat agresivně až po určité době, někdy až po 12 hodinách. Proto je důležité čistit si zuby alespoň dvakrát denně, zejména večer, kdy je v ústech méně slin, které by zuby chránily.
Zubní plak je těžko viditelný, ale v lékárnách či drogeriích můžeš zakoupit speciální tabletky, které ho obarví a ukážou, která místa si opomněl.
Jedna další věc, kterou možná podceňuješ, je cukr. Nejde jen o to, kolik ho zkonzumuješ, ale také jak často. Každý „cukrový zásah“ způsobuje v ústech kyselý útok na tvoje zuby. I když sliny a fluorid pomáhají obnovovat zubní sklovinu, pokud útočíš příliš často, zuby to prostě nestíhají.