Kolik kroků denně může snížit riziko vzniku rakoviny? Vědci z Oxfordské univerzity mají odpověď
Vědci se podívali na to, zda ti může dostatečný počet kroků denně pomoci snížit riziko vzniku rakoviny.
Není žádným tajemstvím, že pohyb je klíčem k tomu, abychom žili v zdravém těle. Několik studií kvantifikovalo, kolik kroků bychom měli udělat každý den, abychom pociťovali zdravotní benefity. Například u lidí nad 60 let je doporučeno kolem 6 000 – 8 000 kroků denně, při kterých se stabilizuje riziko předčasné smrti. Více kroků už nepřinášelo výrazně větší benefit.
Může nás chůze chránit i před rakovinou?
Nejnověji se vědci z Oxfordské univerzity podívali na další zajímavé téma, které dosud nebyla řádně prozkoumána. Konkrétně si položili otázku, zda existuje souvislost mezi denní fyzickou aktivitou (včetně její intenzity a počtu kroků) a rizikem výskytu vybraných druhů rakoviny. Studie se zaměřila na 13 typů rakoviny, které byly v předchozích studiích spojovány s nízkou úrovní fyzické aktivity. Šlo například o rakovinu jícnu, jater, plic, ledvin, žaludku a další.
Jak studie probíhala
Aby vědci našli odpověď na výzkumnou otázku, analyzovali data od účastníků britské databáze UK Biobank. Tito účastníci nosili po určitou dobu na zápěstí akcelerometry, které zaznamenávaly jejich denní fyzickou aktivitu, počet kroků, intenzitu pohybu a také čas strávený v sezení. Výzkumníci tyto údaje následně zpracovávali pomocí modelů strojového učení, aby přesně určili objem celkové fyzické aktivity, sedavé chování, fyzickou aktivitu nízké intenzity a středně až vysoko intenzivní aktivitu.
Účastníci byli sledováni v průměru 5,8 roku a během tohoto období vědci zaznamenávali nové případy výskytu 13 druhů rakoviny, které byly již dříve spojeny s nízkou úrovní pohybu. K vyhodnocení rizika použili Coxovy regresní modely proporcionálních rizik, přičemž výsledky upravili o demografické údaje, zdravotní stav a životní styl účastníků. Zkoumali také vliv výměny jedné hodiny sedavého chování za aktivity různých intenzit a také se zabývali vztahem mezi rychlostí chůze a rizikem rakoviny.
Pohyb snižuje riziko rakoviny
Možná se teď ptáš, co vědci zjistili. Skvělou zprávou je, že pohyb skutečně pozitivně ovlivňuje riziko vzniku rakoviny. Studie ukázala, že čím více se lidé během dne hýbou, tím nižší je jejich riziko vzniku několika druhů rakoviny. Účastníci, kteří patřili mezi nejaktivnější (tj. se nejvíce hýbali), měli o 26 % nižší pravděpodobnost, že se u nich rozvine některý z 13 sledovaných typů rakoviny ve srovnání s těmi nejméně aktivními.
Zjistilo se také, že i lehká fyzická aktivita, jako například pomalá chůze, sníží riziko rakoviny o 6 %, zatímco středně až intenzivní aktivita, například rychlá chůze nebo vyšší tempo, snižuje riziko o 13 %.
Kolik kroků denně je dost?
Vědci kvantifikovali také počet kroků. Konstatují, že čím více kroků denně člověk udělá, tím lépe, ale jen do určité hranice. Například 7 000 kroků denně znamenalo snížení rizika rakoviny přibližně o 11 % ve srovnání s 5 000 kroky denně. Při 9 000 krocích denně již riziko kleslo o 16 %. Nad tuhle hodnotu se již přínosy zvyšovaly jen minimálně.
Důležitým zjištěním bylo také to, že rychlost chůze nemá zásadní vliv, pokud se zohlední celkový počet kroků. To znamená, že nejdůležitější je se hýbat, i když pomalu.
Vědci závěrem tedy říkají, že i malé zvýšení denní fyzické aktivity může mít významný ochranný vliv na zdraví a snižují riziko rakoviny, zejména pokud člověk vede převážně sedavý životní styl. Chůze se tak jeví jako jednoduchý, dostupný a účinný způsob, jak každý den něco důležitého udělat pro své zdraví.