Je v pořádku nechat nabíječky neustále zapojené v zásuvce? Expert vysvětluje, co ti hrozí
Necháváš nabíječky stále zapojené do sítě? Podívej se, co na to říká expert Glen Farivar z University of Melbourne.
Je pravděpodobné, že to děláš i ty. Ponecháváš nabíječku od telefonu nebo jiné elektroniky zapojenou v zásuvce, i když zrovna nenabíjíš žádné zařízení. Už jsi někdy přemýšlel, jestli to nepředstavuje riziko pro tvou domácnost? Nebo nad tím, kolik tě to může stát? Pojďme se na toto téma podívat spolu s experty z webu theconversation.com.
Jak funguje nabíječka?
Samozřejmě, ne všechny nabíječky jsou stejné. V závislosti na tom, k čemu jsou určené a jaký mají výkon, se jejich vnitřní struktura liší, od velmi jednoduché až po složitější.
Představ si, že ze zásuvky teče elektrický proud, který se nazývá střídavý proud (AC). V tomto proudu se elektrony, což jsou malé „částice“ elektricity, pohybují tam a zpět, jako vlny na moři. Tento proud je skvělý pro přenos elektricity na velké vzdálenosti, ale baterie v tvém mobilu, notebooku nebo hodinkách potřebují stejnosměrný proud (DC), kde se elektrony pohybují jedním směrem, jako řeka, která stále teče vpřed. Nabíječka tedy vezme tento „kyvadlový“ proud a změní ho na proud vhodný pro nabíjení baterie.
Nabíječky spotřebovávají energii i bez nabíjení
I když se může zdát, že nabíječka v zásuvce je nečinná, ve skutečnosti stále odebírá malé množství energie, tzv. upírský proud nebo pohotovostní proud. Kolik energie přesně spotřebuje, závisí na výkonu nabíječky, ale u jedné nabíječky se obvykle jedná o zanedbatelnou částku. Pokud však sečteš všechny nabíječky v domácnosti, může se tato spotřeba za rok nashromáždit na větší množství elektrické energie. Jinými slovy, může tě to stát několik stovek korún ročně navíc, které bys nemusel platit.
Dobrou zprávou je, že moderní nabíječky jsou vybaveny inteligentním řízením, které snižuje spotřebu, když se zařízení nenabíjí. Mimochodem, pohotovostní spotřeba není jen problém nabíječek, i jiná elektronická zařízení, jako televizory, spotřebují trochu energie, i když jsou vypnuté.
Existují i jiná rizika
Mimo to, že ti nabíječky v zásuvce mohou mírně zvýšit tvůj účet za elektřinu, existují i další rizika. Nabíječky se postupně opotřebují, protože jimi stále protéká elektřina. Tento proces se zrychluje, pokud v elektrické síti dojde k výkyvům, například při přepětí, kdy do zásuvky přijde více elektřiny, než je běžné. Elektrická síť totiž není vždy stabilní a takovéto situace se občas stávají.
Dlouhodobé ponechání nabíječky v zásuvce může proto způsobit její rychlejší opotřebení. Moderní nabíječky mají ochranné obvody, které tomu pomáhají předcházet, ale levné a necertifikované nabíječky mohou představovat riziko. V extrémním případě mohou způsobit i požár.
Jak bys měl zacházet s nabíječkami?
I když jsou moderní nabíječky obecně bezpečné a jejich spotřeba energie v pohotovostním režimu je minimální, je rozumné je raději odpojit ze zásuvky, zejména pokud to není velká námaha.
Pokud si všimneš, že se nabíječka více ohřívá, vydává podivné zvuky nebo je viditelně poškozená, raději ji okamžitě vyměň. V takovém případě ji rozhodně nenechávej zapojenou.