To, jak často chodíš na velkou, může prozradit více o tvém zdraví, než si myslíš, ukazuje studie

Jak často chodíš na velkou, může odhalit více o tvém zdraví, než si myslíš. Vědci prokázali souvislosti s střevem, ledvinami i psychikou.

toaletny-papier-titulka
Zdroj: vedelijsteze.cz / Martin Borko

Každý chodí pravidelně na velkou, ačkoli ne každý den. Někdo chodí dokonce několikrát denně, jiný zase jen jednou za několik dní. To, jak často chodíš na velkou, však může mnoho naznačit o tvém zdraví, říkají vědci z Institutu systémové biologie.

Má frekvence vyprázdnění vliv na lidské zdraví?

Výzkumníci se blíže podívali na to, jak často lidé chodí na velkou (tj. kakat) a zda to nějak souvisí s jejich celkovým zdravím. Nešlo přitom o pacienty s nemocemi, ale o běžně zdravé dospělé osoby. Zajímalo je, zda frekvence vyprázdnění ovlivňuje střevní bakterie, složení krve, zdraví ledvin, jater a dokonce i duševní zdraví. Chtěli zjistit, zda častá nebo vzácná stolice mohou naznačovat nějaký zdravotní problém, i když se člověk stále cítí úplně v pořádku.

Aby našli odpověď na tuto otázku, vědci shromáždili údaje od více než 1 400 zdravých dospělých, kteří se dobrovolně zapojili do wellness programu jedné společnosti. Tito lidé poskytli informace o svém životním stylu, stravování, zdravotním stavu, střevních návycích (jak často chodí na velkou) a zároveň vzorky krve, moči a stolice. Vědci následně rozdělili účastníky do čtyř skupin podle toho, jak často se vyprazdňovali, od těch, kteří trpí zácpou, až po ty, kteří mají průjem. Poté porovnávali různé biologické ukazatele mezi těmito skupinami, například složení střevních bakterií (mikrobiom), látky přítomné v krvi (tzv. metabolity), stejně jako ukazatele fungování ledvin a jater. Prozkoumali také souvislosti s věkem, pohlavím, tělesnou hmotností a psychickým zdravím. Celý výzkum byl založen na tom, že hledali vzorce a spojitosti mezi tím, jak často člověk kaká, a tím, co se děje v jeho těle, zejména ve vztahu ke střevním bakteriím a zdraví důležitých orgánů.

Lidé, kteří chodili na záchod každý den, byli na tom lépe

Vědci zjistili, že lidé, kteří se vyprazdňují jednou až dvakrát denně, mají zdravější střeva, protože v jejich těle převažují bakterie, které zpracovávají vlákninu a vytvářejí prospěšné látky (např. mastné kyseliny, které chrání tělo). Tito lidé měli také lepší výsledky v krvi, jejich ledviny a játra fungovaly správně a měli celkově nižší riziko vzniku chronických nemocí.

Naopak, lidé s zácpou (kteří kakají jen 1 až 2krát týdně) měli v těle více bakterií, které tráví bílkoviny. Ty při trávení vytvářejí škodlivé toxiny, které se dostávají do krve a mohou poškodit orgány, zvláště ledviny. Ve své krvi vědci našli vyšší hladiny látek jako indoxyl-sulfát a p-kresol-sulfát, které jsou známé tím, že mohou přispět k poškození ledvin.

Lidé s průjmem měli v krvi ukazatele, které mohou souviset s poškozením jater. Střevní bakterie u nich jsou podobné těm, které se obvykle vyskytují v horních částech trávicího traktu, což naznačuje narušenou rovnováhu v trávení.

Výzkum také ukázal, že frekvence vyprázdnění souvisí také s duševním zdravím. Například lidé trpící úzkostmi nebo depresí mohou mít odlišný rytmus vyprázdnění.

Vědci v závěru konstatují, že pravidelná stolice (jednou až dvakrát denně) je znakem zdravých střev a celkového dobrého zdravotního stavu těla. Naopak, dlouhodobá zácpa nebo častý průjem mohou být varovným signálem, že se v těle děje něco, i když se člověk ještě necítí nemocný. Tyto návyky by se tedy neměly podceňovat a zdravý trávicí rytmus by mohl být klíčem k prevenci mnoha nemocí.