Většina lidí dělá tyto běžné chyby během bouřky. Nedělej je, jinak riskuješ vážné zranění
I doma během bouřky platí důležitá pravidla. Některé běžné činnosti ti mohou způsobit vážné zranění.
S příchodem horkých letních dnů často přicházejí také velké bouřky, kterých jsme v posledních dnech svědky. Obvykle přijdou po jasném a teplém dni a mohou nám pořádně zkomplikovat den nebo změnit plány. I když většina z nás považuje bouřky za běžný přírodní jev, málokdo si uvědomuje, že každý rok způsobují stovky zranění a desítky úmrtí po celém světě.
I když se s bouřkami setkáváme velmi často, málokdo ví, jak se bezpečně chovat a co bychom naopak vůbec neměli dělat během bouřky.
Tyto činnosti by sis nikdy neměl dělat, když je bouřka
Zejména během letních měsíců jsou silné bouřky z tepla součástí mnoha dní. Když se venku začne blýskat, lidé automaticky hledají místo, kde by se schovali. Nejen kvůli bleskům, ale také kvůli dešti. Málokdo si však uvědomuje, že i pod střechou bychom měli dodržovat určitá bezpečnostní pravidla.
Nekoupej se, nesprchuj a nemyj nádobí
Může se ti zdát jako skvělý nápad dát si teplou koupel během bouřky. Některým lidem se dokonce mnohem lépe relaxuje, když slyší zvuk deště. Ale i když si to mnozí neuvědomují, voda a potrubí jsou vynikajícími vodiči elektřiny.
To znamená, že pokud blesk udeří do domu nebo do vedení v blízkosti, elektrický výboj se může šířit potrubím až do sprchy, kohoutků nebo jiných zařízení napojených na vodu. Portál cdc.gov uvádí, že riziko je sice menší, pokud máš plastové potrubí, ale i tak je během bouřky nejlepší vyhnout se jakékoliv kontakt s potrubím a tekoucí vodou, aby jsi snížil riziko zasažení.
Nepoužívej kabelovou elektroniku
Možná jsi už také slyšel, že během bouřky by sis neměl používat mobilní telefon. To však není pravda. Smartphone nepřitahuje blesk více než jiné předměty. Ani mobilní signál nevábí blesky, i když si to mnoho lidí myslí. Je to rozšířený mýtus. Blesk je přírodní elektrický jev, který hledá nejkratší cestu k zemi přes vodivé materiály, jako je kov, voda, stromy nebo člověk, pokud se nachází jako nejvyšší bod v okolí. Smartphone ani jeho vysílání nemají dostatečnou sílu na to, aby ovlivnily směr nebo chování blesku. Jinými slovy, bezdrátové telefony lze bezpečně používat, pokud nejsou připojené k nabíječce.
O něco složitější je to s kabelovými telefony, jako je například pevná linka. Elektrický výboj z blesku se velmi snadno šíří elektrinou v domácnosti a může zasáhnout i tato zařízení. Stejně tak platí pro jinou elektroniku a spotřebiče, které jsou zapojené v zásuvce. Během bouřky by sis tyto zařízení neměl používat a co je nejdůležitější, neměl by sis je ani odpojovat ze zásuvky. Elektrický výboj může už být přítomný v elektrické síti a může tě zasáhnout i při odpojování zařízení.
Nezdržuj se u oken, dveří ani na balkoně
Bouřka může být nádherným přírodním divadlem, ale zároveň může být velmi nebezpečná. Někteří lidé ji sledují z oken nebo z balkonů, ale tím ohrožují svůj život. Pokud blesk udeří do domu, elektrický výboj může přeskočit přes kovové části okenního rámu, rozbít sklo nebo zasáhnout kovové konstrukce na balkoně. Podobně se může stát nehoda, pokud blesk zasáhne strom v blízkosti domu. Poškozený strom může spadnout na balkón nebo rozbít okno.
Jak zjistit, jestli je bouřka blízko
Naši staří rodiče znali různé způsoby, jak zjistit, jestli se blíží bouřka. Kromě klasických viditelných znamení jako jsou tmavé mraky, náhlý vítr nebo dusno, existuje i jednoduchý trik. Pokud uvidíš záblesk blesku, začni počítat sekundy. Pokud slyšíš hrom dříve než za 30 sekund, rychle se schovávej. Taková krátká vzdálenost mezi bleskem a hromem znamená, že bouřka je vzdálená méně než 10 kilometrů od tebe.