Tohle jsou důvody, proč si tvůj pes nechce hrát. Některých by sis měl víc všímat!
Pokud se tvůj pes nechce hrát, může jít o obyčejnou nudu, ale i o vážnější příčiny, jako jsou povrchová zranění nebo poruchy vnitřních orgánů.
Hraní je pro psy nejpřirozenější aktivitou, kterou milují nejen štěňata, ale i dospělí psi. Je to způsob, jak si udržují kondici, posilují vztah se svým majitelem a zároveň uvolňují nahromaděnou energii. Někdy se ale stane, že tvůj domácí mazlíček se najednou nechce hrát. Zatímco některé důvody jsou naprosto banální a nevyžadují zásah, jiné mohou vážně ovlivnit kvalitu života tvého psa.
Proč se pes nechce hrát?
I když je hra pro psy naprosto přirozená činnost, občas se stává, že prostě nemají zájem. Zejména u starších psů se často objevuje změna chování, kdy místo aktivního hraní preferují klid, odpočinek nebo kontakt se svým majitelem formou mazlení.
Stereotyp
Podobná „lenost“ se může objevit i u psů, které jsou znuděné opakujícími se aktivitami a stále stejnými hračkami. Pokud svému psovi nabízíš neustále stejné podněty, může ho to prostě omrzet. Zejména u mladších psů a štěňat je důležité střídání různých her a hraček, které stimulují pozornost a udržují zájem. Pokud mladý, živý pes nemá dostatek stimulace, může se z nudy začít chovat nevhodně nebo destruktivně.
Strach nebo depresia
Pokud jsi adoptoval psíka z útulku nebo se u vás doma stalo něco traumatizujícího, může to ovlivnit i jeho psychiku. Strach, depresia nebo prožitá trauma mohou způsobit, že se pes nechce hrát nebo se dokonce úplně vyhýbá pohybu. Takovýto pejsek se často stáhne do ústraní, nechce být v kontaktu s lidmi, může se schovávat, krčit nebo jen tiše ležet bez reakcí. V tomto případě je důležité být trpělivý, nabídnout mu bezpečný prostor a dát mu čas. V příznivých podmínkách se jeho chování může časem zlepšit.
Zranění
Pokud tvůj pes má dostatek stimulů a přesto se nechce hrát, může být příčina vážnější. Jedním z nejčastějších důvodů bývá zranění nebo fyzická bolest. Podle portálu metrovetclinic.com psi často neukazují bolest okamžitě, a proto si problém nemusíš všimnout hned. Až později si všimneš, že se pes vyhýbá pohybu, a důvodem může být natažení svalu, vyvrtnutí kloubu, natržení vazu nebo dokonce zlomenina. Takovéto stavy mohou způsobit neochotu k pohybu a dokonce i odmítání jídla nebo vody. Všímej si, jestli pes kňučí při vstávání nebo při jiných pohybech.
Hormony a reprodukční chování
Některé psy se nechtějí hrát, když mají hormonální změny. U fenek se to stává během říje, kdy jsou unavené, citlivé nebo se chovají jinak než obvykle. U psů zase může hra nahradit zájem o feny, zejména když cítí jejich vůni. Potom jsou nervóznější, mohou méně jíst nebo se tvářit, že je nic nezajímá. Toto chování obvykle samo přejde.
Poškození funkce orgánů
Odmítání hry může signalizovat ale i vážnější vnitřní onemocnění. Psi s nemocemi jako je anémie, selhání ledvin nebo poruchy srdce mohou pociťovat celkovou slabost, únavu a ztrátu energie. Na rozdíl od drobných zranění se tyto stavy často projevují i dalšími příznaky jako je zvracení, námahavé dýchání nebo bledé dásně. Pokud tvůj pes nechce jíst, nepije vodu a celkově se ti nezdá být ve své kůži, určitě neváhej a co nejdříve navštiv veterináře.