Je pravda, že smartphony přitahují blesky, nebo jde o mýtus? 99 % lidí žije celou dobu v omylu
Myslíš si, že mobil nebo jeho signál přitahuje blesky? Pravda je úplně jinde.
V souvislosti se smartphony mnoho uživatelů věří velkému počtu mýtů. Jedním z nich je například, že bychom měli smartphone nabíjet z 0% na 100%, protože baterie má paměťový efekt. To není pravda. Tento mýtus pochází z počátku tohoto století, kdy telefony běžně používaly nikl-kadmiové baterie (NiCd). Zde skutečně platilo, že pokud jste baterii nabíjeli například jen na 50%, postupně ztrácela kapacitu. Ale v současnosti smartphony používají lithium-iontové nebo lithium-polymerní baterie, které tento problém nemají. Naopak, výrobci doporučují, abychom baterii nabíjeli častěji a nenechávali ji vybít úplně, resp. ji nenabíjeli stále na maximální úroveň.
Nebo uživatelé věří mýtu, že zavíráním aplikací šetří baterii telefonu. Ale skutečnost je přesně opačná. Dnešní telefony mají sofistikovanou správu výkonu zařízení a aplikace, pokud ji opustíš, přejde do speciálního režimu spánku, tzv. Doze. V tomto režimu je připravena k zapnutí a prakticky nespotřebovává žádné zdroje zařízení. Naopak, pokud by jste ji úplně vypnul a poté znovu zapl, vyžadovalo by to mnohem více energie než když zůstane v tomto režimu.
Pojďme ale nyní k dalšímu populárnímu mýtu, který souvisí s tím, že by jste neměl používat smartphone během bouřky. V ideálním případě by jste ho měl vypnout. Důvodem má být, že smartphony a signál z nich údajně přitahují blesky. Je to skutečně tak?
„Mobil přitahuje blesk“, je to tak?
Tato informace se dostala do hlav lidí na přelomu tisíciletí a přetrvává v našich představách dodnes. Pravděpodobným zdrojem byl vědecký článek v British Medical Journal z roku 1998, kde se omylem uvádělo, že podle australské normy AS/NZS 1768:2003 se doporučuje nepoužívat mobil během bouřky. Ve skutečnosti je to přesný opak, norma doporučuje používat mobil místo pevné linky, která je při úderu blesku mnohem nebezpečnější.
Lidé si prostě začali myslet, že pokud blesk vyhledává kov nebo vodu, pak také mobil (obsahující kov a využívající signál) zvýší šanci na zásah, ale to je zkreslené. Tuto myšlenku v minulosti podpořilo také mnoho mediálních zpráv. Když někdo přežil úder blesku během telefonování nebo se mu mobil poškodil, média to spojila přímo se zařízením, což jen posílilo tento příběh.
Přitahuje tedy mobil blesky? Ne…
Abychom tě dlouho nedrželi v napětí, není to pravda. Blesk přitahují především vysoké a osamocené objekty, jako jsou stromy, stožáry nebo člověk stojící uprostřed pole. Hledá si nejkratší cestu k zemi, proto si vybírá to, co nejvíce vyniká a vede elektrinu.
Mobilní telefon však není dostatečně velký ani výrazný, aby přitahoval blesk. Je to jen malý předmět, který navíc nevysílá žádnou sílu, která by blesk zajímala. To znamená, že blesk netrefí člověka protože má v ruce mobil, ale protože je na špatném místě během bouřky.
Možná se nyní ptáš, a co mobilní signál? Je to logická otázka. Krátká odpověď je, že mobilní signál blesk nepřitahuje, protože je příliš slabý a šíří se zcela odlišným způsobem, než jaký blesk „vnímá“. Blesk vzniká jako výboj mezi mrakem a zemí, když se nahromadí dostatek elektrického náboje. Mobil vysílá jen slabé rádiové vlny, které nemají žádnou sílu na to, aby ovlivnily atmosféru nebo směr blesku. Takže i když máš u sebe mobil a právě telefonuješ, blesk tě nezasáhne kvůli signálu, ale kvůli tomu, že jsi například na otevřeném prostranství a jsi nejvyšším bodem v okolí.