Způsobuje záření z telefonu rakovinu mozku? Podívej se, co na to říká věda

Lidé se často bojí, že mobilní telefony způsobují rakovinu mozku. Je to ale opravdu tak?

telefonovanie rakovina mozgu_1
Zdroj: vedelijsteze.cz / Martin Borko

Rakovina je nemoc, která dokáže vylekat nejednoho člověka. Často ji spojujeme se smrtí, přesto to automaticky nemusí být pravda. Pokud se řekne „radiace“ nebo „záření“, mnohým se zježí chlupy na těle. Pravdou je, že vše kolem nás vyzářuje určitou formu radiace, včetně banánů. Ve skutečnosti totiž radiace znamená prostě vyzáření energie, ať už ve formě světla, tepla nebo částic.

Toto záření je často spojováno také se smartphony, což v lidech přirozeně vyvolává strach. Obavy z rakoviny mozku nebo hlavy z mobilních telefonů vznikají proto, že tato zařízení vyzáří rádiofrekvenční vlny, což je forma elektromagnetického záření. Když si někdo drží telefon blízko hlavy při telefonování, má přirozený pocit, že mozek je tímto zářením přímo ovlivňován. Je ale tomu skutečně tak?

V minulosti některé studie naznačily možnou souvislost mezi dlouhodobým používáním mobilu a určitými typy nádorů, což vzbudilo obavy v médiích i mezi veřejností. Tyto starší studie však byly často omezené nebo nejednoznačné.

Představuje používání smartphonů riziko?

Co ale na tuto problematiku říká současná věda? Nedávno se na stránkách arpansa.gov.au (The Australian Radiation Protection and Nuclear Safety Agency) objevila zpráva, která tuto téma podrobně analyzovala.

„Když Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) v roce 2013 klasifikovala rádiofrekvenční vlny jako možný karcinogen pro člověka, bylo to hlavně na základě omezených důkazů z observačních studií na lidech,“ řekl docent Ken Karipidis z Australské agentury pro radiační ochranu (ARPANSA).

Aby výzkumníci našli odpověď na otázku, zda rádiové vlny z mobilů mohou způsobovat nádory, analyzovali více než 5 000 studií. Do finální analýzy se však dostalo jen 63 z nich. Většina ostatních totiž nesplňovala přísná kritéria, chyběla jim kontrolní skupina, měli nepřesné údaje nebo byly metodologicky slabé. Některé byly jen popisy jednotlivých případů, což nestačí na seriózní srovnání. Jiné zkoumaly jen obecné souvislosti mezi používáním mobilů a výskytem nemocí v různých regionech, bez sledování konkrétních lidí a jejich návyků. Takové studie mohou být zavádějící, protože neberou v úvahu jiné faktory, které mohly ovlivnit výsledky.

Z toho důvodu vědci použili jen ty studie, které měly kvalitní metodologické zpracování, dostatečný počet účastníků, jasně definované podmínky a srovnatelnou kontrolní skupinu.

Vedoucí výzkumu, A/Prof Ken Karipidis z ARPANSA, uvedl, že jde o nejkomplexnější a nejaktuálnější analýzu dostupných dat. Na rozdíl od hodnocení IARC z roku 2013, které klasifikovalo rádiofrekvenční vlny jako „možný karcinogen“, nová studie vychází z rozsáhlejších a modernějších údajů.

Výsledek jejich práce byl jasný, nenalezli žádnou prokázanou souvislost mezi používáním mobilních telefonů a výskytem nádorů hlavy, jako například rakoviny mozku. Přestože došlo k dramatickému nárůstu používání bezdrátových technologií v posledních dvou desetiletích, nezaznamenali jsme zvýšení výskytu mozkových nádorů.

„Můžeme s jistotou říci, že vystavení rádiovým vlnám z bezdrátové technologie nepředstavuje riziko pro lidské zdraví,“ uzavírá profesor Ken Karipidis.