Tahle forma lásky, kterou projevujeme ke psům, jim způsobuje stres. O tomhle jsi nejspíš neměl tušení
Ne vše, co považujeme za projev lásky, vnímají naši čtyřnozí miláčci stejně.
Projevování lásky objetím, polibkem, pohlazením nebo řečením laskavých slov je pro lidi velmi důležitý akt k budování pevných vztahů. Zamyslel si se někdy nad tím, jak je to u našich domácích, čtyřnohých mazlíčků?
Často můžeme vidět, že pokud se pejsek těší svému majiteli, mává ocasem, oblizuje ho nebo se k němu přitulí. To nám automaticky dává prostor na to, abychom i my projevili lásku jemu. Někdy to uděláme tak, že náš pejsek prostě obejmeme. Věděl si však, že mnoho psů objetí nemají rády?
Psi obvykle nemají rády objetí
Objetí je pro lidi klasický, přirozený a spontánní způsob, jak vyjádřit navzájem lásku, podporu nebo blízkost. Tímto gestem vyjadřujeme přátelství, útěchu nebo prostě radost ze společnosti druhého člověka. Často se mluví i o tom, že objetí má na naše tělo pozitivní účinky, jako je snížení hladiny kortizolu nebo vylučování endorfinů.
Proto nám přirozeně připadá předpokládat, že i naši čtyřnozí mazlíčci si takové projevy lásky užívají stejně jako my. Realita je však o něco složitější.
Psi projevují známky stresu v reakci na objetí
Pokud se podíváme na to, jak psi komunikují, ať už mezi sebou nebo s námi, zjistíme, že využívají hlavně řeč těla. Kvůli tomu, že komunikují pomocí pohybů, jsou velmi citlivé na tělesné projevy a doteky. Na rozdíl od lidí však objetí nepatří mezi jejich přirozené způsoby vyjadřování náklonnosti. Naopak, v jejich světě může položení tlapky nebo zarazení těla do jiného psa působit jako pokus o kontrolu nebo dokonce jako hrozba.
Z toho vyplývá, že pes se při objetí může cítit omezen, ohrožen nebo podřízen. Toto nepřirozené omezení je ještě nepříjemnější především proto, že mu znemožňujeme únik. I když se svému psu takto snažíme vyjádřit lásku, on to nemusí vnímat stejně. Místo radosti může cítit úzkost nebo stres a některé psy mohou reagovat i obranným chováním, jako je vrčení nebo dokonce kousnutí.
Výzkum naznačuje, že většina psů objetí nesnáší
Portál kinship.com se této tématice věnoval spolu s Dr. Stanley Corenem, známým psychologem a autorem mnoha knih o psech. Ten analyzoval stovky fotografií psů během objímání a zjistil, že až 81,6 procent z nich projevovalo známky nepohodlí. Mezi tyto projevy patřily zejména sklopené uši, odvrácený pohled, bílé oční bělmo v tvaru půlměsíce, ztuhlé svaly, pevně zavřená ústa nebo vrásky na čele. Tyto projevy patří mezi typické znaky stresu, které pes využívá, když se necítí komfortně.
Důležité je dodat, že jde o neformální analýzu, nikoli klinickou studii, ale i tak nabízí zajímavý pohled na to, jak psi reagují na lidské projevy lásky.
Projevuj lásku psu způsobem, který mu je přirozený
I když máš pocit, že tvůj pes objetí toleruje, nemusí to nutně znamenat, že ho má rád. My lidé totiž často neumíme přesně číst psí řeč. Proto je lepší projevovat svou lásku jinými způsoby, které jsou pro psy přirozenější. Může to být pohlazení, společná hra, věnování pozornosti, laskavá slova nebo malý pamlsek. Takto pejsek pochopí tvou náklonnost bez toho, aby se cítil ohrožený nebo pod tlakem.