Tohle chování psů naznačuje, že jsou ve stresu. Většina lidí si toho vůbec nevšimne
Tvůj pes může být ve stresu, i když si to vůbec nevšimneš.
Psi, naši domácí mazlíčci, s námi sdílí jeden domov minimálně 18 000 let, odkdy jsme domestikovali divoké vlky. Některé studie jdou dokonce ještě dále a datují tento proces až 30 000 let zpět. Ze doby, kterou s námi sdílí, se může zdát, že je známe dokonale. Ale není to zcela tak. Dokonce i takové olizování nohou můžeme vysvětlit různými způsoby, od projevu poslušnosti až po snahu získat pozornost.
Přejdeme ale k jinému chování psů, konkrétně k tomu, jak poznat, že jsou ve stresu. Možná si řekneš, že běžnými projevy stresu jsou spuštěný ocas, uši nebo když se pes schová někde v rohu. Ve skutečnosti ale pes projevuje stres mnohem různorodějšími způsoby.
Takto pes projevuje stres
Jedním z nejčastějších ukazatelů stresu je trvalé zívaní. Toto chování může být znakem únavy, ale často je také projevem stresu, zejména když se opakuje. Pes může zívat hluboko a pomalu, ne proto, že by byl unavený, ale proto, že se snaží uklidnit. Zívaní v takovém případě často doprovází také otočení hlavy pryč, což slouží jako uklidňující signál v situacích, kdy se cítí ohrožený, upozorňuje i Wikipedia.
Dalším signálem je zvýšené slintání nebo olizování rtů. Pokud pes nejedl a necítí vůni jídla, ale přesto si opakovaně olizuje rty nebo vyplazuje jazyk, může to naznačovat nervozitu. Jedná se o varovný seberegulační signál známý jako calming signal.
Zornice, tedy tmavý otvor uprostřed duhovky, můžou být rozšířené. Oči mohou působit napnuto, pes může ukazovat bělma očí nebo mít rozšířené zorničky. Tento výraz se nazývá whale eye nebo white eye a signalizuje nepohodlí nebo obrannou polohu. Oči mohou působit chladně nebo tvrději než obvykle, což také naznačuje stres.
Uši psa mohou být stáhnuty zpět k hlavě nebo spuštěny do stran. To znamená nejistotu nebo napětí. V kombinaci s tuhým postojem těla nebo napnutými ústy jde o jasný varovný signál.
Změny v držení těla, jako je zkrácení kroků, zpomalené pohyby nebo kývání hlavou, signalizují, že pes si není jistý situací a může se cítit ohrožený v prostředí, které nedokáže posoudit.
Dalším znakem je třesení, které nesouvisí s chladem ani s nadšením. Mírné třesení celého těla je projevem toho, že pes je pod tlakem a snaží se zbavit stresu tzv. shaking off.
Změny v chování, jako je náhlé přestání štěkat, ačkoli obvykle reaguje, nebo ústup před kontaktem s cizími lidmi nebo zvířaty, ukazují na vnitřní konflikt v psychice psa. Případně chování přesně opačné, například že reaguje podrážděně v situacích, kdy tak obvykle nereaguje.
Nakonec je tu ještě ztráta chuti k jídlu nebo naopak nervózní přejídání. Změna apetitu by se neměla ignorovat, protože může být předzvěstí dalších zdravotních problémů.