Je pravda, že když si na nás někdo vzpomene, začneme škytat?

Věříš, že když škytáš, někdo na tebe myslí? Podívej se, co na to říká věda, proč vlastně škytáme a jak s tím rychle a účinně přestat.

zivanie-stikutka
Zdroj: Vedelijsteze.cz / Martin Borko

Jistě jsi také slyšel od různých lidí, že tě někdo vzpomíná v momentě, kdy tě škytá. Ačkoliv to může být někdy vtipné, škytání nás může zasáhnout i v méně příjemných situacích, jako je například zkouška nebo pohovor. Škytání má v mnoha kulturách různé významy a jsou s ním spojeny různé pověry. Jedna z nejznámějších říká, že „když tě škytá, někdo na tebe vzpomíná“.

Toto rčení je rozšířené především ve slovanských zemích jako jsou Slovensko, Česko, Rusko nebo Srbsko. Co je překvapivé, často se používá i v Asii nebo v Americe. Jaká je tedy pravda na tomto tvrzení?

Je pravda, že nás někdo vzpomíná, když nás škytá?

Nejenom v naší zemi, ale i v mnoha dalších se často říká, že tě někdo vzpomíná, když tě škytá. Toto tvrzení se přenáší z generace na generaci, ale zamýšlel jsi se někdy nad tím, zda je na tom něco pravdivého?

Co je škytání?

Z pohledu medicíny se člověku začne škytat, když se naše bránice náhle a nekontrolovatelně stahuje. Toto stažení bránice způsobuje rychlé nasátí vzduchu do plic. Náhlý pohyb vede k uzavření hlasivek, což vytváří charakteristický zvuk „hic“. Portál scientificamerican.com uvádí, že škytání může vzniknout nejenom přeplněním žaludku, ale i jinými způsoby chování. Jde především o vystavení se náhlé změně teploty, prožívání zvýšených emocí jako je vzrušení nebo stres, ale také kouřením.

Proč je tak těžké zastavit škytání?

Škytání je složitý reflex, který ovlivňuje více částí nervové soustavy. Vědci dosud úplně nerozumí tomu, proč přesně vzniká a proč někdy trvá jen pár sekund a jindy celé hodiny. Podle výzkumu mohou být za přetrvávající škytání odpovědné podrážděné nervy, které spojují bránici a mozek. Právě proto se doporučuje aktivovat jiné části těla, aby se tento reflex „resetoval“.

Odkud tedy pochází pověra „někdo na tebe vzpomíná“?

Lidé se odjakživa snažili najít významy v běžných tělesných projevech. A tak, když chybělo vědecké vysvětlení nějakému jevu, nastupovala lidská tvořivost a symbolika. V minulosti, když ještě nebylo dostatek poznatků o lidském těle, lidé si i škytání vysvětlovali po svém.

To se dělo i v našich zemích a právě na Slovensku a v Česku se nejvíce udomácnily pověra, že pokud tě škytá, někdo na tebe myslí. Někteří dokonce věří, že pokud uhádneš jméno toho, kdo na tebe myslí, škytání přestane. I tady však jde jen o mýtus nebo lidskou kreativitu. I když jde jen o pověru, někteří lidé tomu věří, protože mají nedostatek informací o tom, jak naše tělo opravdu funguje.

Co dělat, aby nás přestalo škytat?

Jak jsme již zmínili, škytání je způsobeno nekontrolovatelným stahováním bránice, což narušuje normální dýchací a polykací rytmus. Proto je potřebné použít techniku, která zapojí více svalů hrdla, jícnu a bránice. Jedním z nejúčinnějších triků je pití vody se skloněnou hlavou, které narušuje reflexní vzorec tvé bránice.

Pomoci může také zadržení dechu na deset sekund, protože tím se zvýší hladina oxidu uhličitého v krvi a tělo může reagovat potlačením škytání. Jiní doporučují pomalé a hluboké dýchání nebo dokonce sání citronu, případně polykání lžičky cukru, což může podráždit nervy v ústech a odvrátit signály způsobující škytání.

Díky těmto jednoduchým technikám se ti může škytání zastavit mnohem dříve, než bys čekal. A jak by možná někdo řekl, už tě nikdo nebude vzpomínat.