Komár, vosa, klíště nebo blecha? Nauč se rozeznat a správně ošetřit letní štípnutí!
Zjisti, co tě štíplo, a jak si ulevit od svědění, bolesti nebo otoku.
S letními dny přicházejí také dlouhé letní večery, grilování, výlety nebo koupání se v bazénu nebo jezeře. Během těchto letních aktivit se často vracíme zpět k přírodě, pořádáme oslavy na zahradě nebo výlety do parků a zoologických zahrad. I když jsou tyto chvíle nádherné, často nás obtěžují nechtění společníci.
Hmyz jako komáři, včely, klíšťata, pavouci a blechy mohou změnit dokonalý den v nepříjemný nebo dokonce znepokojující zážitek. Běžně se stává, že po jejich útoku na těle zaznamenáme různé vyrážky, svědění nebo zarudnutí. I když se těmto útokům nemůžeme úplně vyhnout, podle vzhledu bolavého místa můžeme zjistit, jaký hmyz nás pokousal a jak efektivně odstranit bolest nebo svědění.
Jak léčit štípnutí hmyzem?
I když je léto krásné období plné zábavy, slunce a zážitků, často nám pěkné chvíle dokáží zkomplikovat nepozvaní hosté v podobě komárů, klíšťat, blech a někdy i včel nebo vos. Jejich bodnutí mohou být nepříjemné, bolestivé, zapáchat nebo dokonce přinést infekce a nemoci. Portál theconversation.com uvádí, že i když se pokousání nebo bodnutí od těchto druhů hmyzu mnohdy podobají, mají také svoje specifika, podle kterých je můžeme rozpoznat.
Komáři
Jedním z nejčastějších štípnutí je to od komára. Když tě komár štípne, místo zarudne, mírně otekne, ale co je nejhorší, extrémně svědí. Takovéto štípnutí obvykle samo odezní do několika desítek minut nebo hodin. I tak však můžeš nepříjemné projevy zmírnit studenými obklady a lokálními antihistaminiky. Taktéž je důležité místo po štípnutí umýt mýdlem, abys se vyhnul možné infekci.
Včely a vosy
Bodnutí osou či včelou může být trochu horší než štípnutí komárem. Okamžitě při něm nastane bolest a mírný otok. Pokud jsi na bodnutí alergický, příznaky mohou být výraznější. Tento druh hmyzu často zanechává v kůži žihadlo, které je třeba co nejdříve vyjmout. Po jeho odstranění přilož na místo led a při lokální reakci užij perorální antihistaminikum.
Klíšťata
Nenápadný hmyz, jehož štípnutí si ani nemusíš všímat, je klíště. Často se stává, že po jeho odpadnutí nebo vyjmutí zůstane malá červená stopa ve tvaru terče. Pokud na těle najdeš klíště, měl bys ho opatrně vyjmout pinzetou bez kroutění a mačkání, aby se nerozteplo. Potom místo důkladně vydezinfikuj a během následujících dní sleduj, zda se neobjeví horečka nebo vyrážka.
Blechy
I když štípnutí od blechy není velmi časté, během klasických letních dnů se může přihodit. Pokud na svém těle najdeš malé červené skvrny, obvykle v pupíncích nebo shlucích, které intenzivně svědí, jde pravděpodobně o štípnutí od blechy. Tyto vyrážky mohou přetrvávat několik dnů a i když hodně svědí, neměly by se škrábat, protože může dojít k infekci.
Po takovém štípnutí místo pořádně umyj mýdlem a vodou, abys předešel infekci. Při silném svědění ho můžeš ochladit a použít lokální nebo perorální antihistaminika.