Agrese u psů: Tvůj pes nemusí být hned špatný. Tohle jsou nejčastější důvody, proč se chová agresivně
Agrese u psů může být způsobena genetikou, strachem, špatnou socializací nebo zdravotními problémy.
Možná sis už všiml, že některí psi se mohou chovat docela agresivně, ať už jde o vrčení, odkryté zuby nebo dokonce útok. Je však důležité vědět, že agrese není vždy jen projevem „špatné povahy“. Ve skutečnosti jde často o znak hlubších problémů, které lze řešit. Pojďme se tedy podívat na to, proč k agresi dochází, jak ji rozpoznat a co s tím dělat.
Proč se psi chovají agresivně?
Jak jsme na začátku zmínili, to, že se pes chová agresivně, automaticky neznamená, že je zlý. Stejně tak je třeba říci, že některá plemena psů jsou více agresivní a jiná méně. Možná tě to nepřekvapí, ale malí psi mají často tendenci být více agresivní než velká plemena. Podle několika studií patří mezi nejagresivnější plemena například čivava, jezevčík a Jack Russell teriér.
Agresivní chování u psů může mít různé příčiny. Může jít o genetiku, například některá plemena nebo psi, jejichž rodiče byli agresivní, ale velmi často je za tím nedostatek socializace nebo špatné zkušenosti z minulosti. Pokud pes v mladí neměl příležitost poznávat svět kolem sebe a setkávat se s lidmi či jinými zvířaty, může reagovat agresivně, protože se prostě bojí. Dalším důvodem mohou být také traumatické zážitky, například bolestivá zkušenost s člověkem, který mu ublížil, nebo setkání s jiným agresivním psem, mohou psa „naučit“, že se musí bránit. A nesmíme zapomenout ani na zdravotní problémy. Pes, který má bolesti, například zubů, kloubů nebo trávení, může být podrážděný a reagovat agresivně, protože si chce chránit své tělo.
Je také dobré znát plemena psů, která mají genetickou predispozici k tomuto chování.
Není agrese jako agrese
Dominantní agrese nastává, když se pes snaží prosadit svou vůli a kontrolovat své okolí. Projevuje se vrčením, blokováním cesty, ochranou svého ležení nebo hračky a někdy i pokousáním, pokud má pocit, že mu někdo vstupuje do „revíru“. Takovej pes má sebevědomé postavení a není mu cizí agresivně reagovat.
Na druhé straně, agrese způsobená strachem je typická pro bázlivé psy, které se krčí, strkají ocas, vrčí a odkrývají zuby. Tyto psy se často cítí zahnány do kouta, nemají kam utéct a koušou ze strachu.
Třetí kategorií je agrese vůči jiným psům, která vzniká kvůli teritoriálním konfliktům, soutěži o jídlo nebo hračky, nebo jednoduše ze strachu. Pes v takovém případě může zaútočit na jiného psa, upřeně na něj zírat, zvednout srst na hřbetě nebo odkrýt zuby.
Co dělat, když se pes chová agresivně?
Pokud si u psa všimneš agresivního chování, prvním krokem je zjistit, co ho vyvolává. Pozoruj ho a sleduj, v jakých situacích se agrese objevuje, může to být konkrétní člověk, jiný pes, předmět nebo dokonce určitá situace.
Až už víš, co psa rozčiluje, je důležité začít ho na tyto situace pomalu zvykat. Začni z dostatečné vzdálenosti, kde se pes ještě cítí bezpečně, a když zůstane klidný, pochval ho a odměň. Postupně se ke spouštěči přibližuj a nadále oceňuj jeho pozitivní chování. Pokud agresivní chování přetrvává nebo se zhoršuje, je určitě na místě obrátit se na veterináře, aby vyloučil zdravotní problémy, a na profesionálního trenéra, který má zkušenosti s agresivními psy.
Pes by měl mít i doma bezpečné místo, kde ho nic nebude rušit a kde se bude cítit v bezpečí. Tvůj přístup musí být trpělivý a důsledný, protože výcvik psa vyžaduje čas, energii a hlavně nervy. Dokud pes nedosáhne pokroku, snaž se vyhýbat situacím, které agresi vyvolávají.
Pokud se agresivní chování stane vážným nebo pokud se pes opakovaně pokouší kousnout lidi nebo jiná zvířata, je nejvyšší čas vyhledat odbornou pomoc. Veterinář může vyloučit zdravotní problémy a profesionální trenér nebo odborník na chování zvířat vytvoří plán, který pomůže agresivní chování zvládnout.
Prevence je však nejlepším způsobem, jak se agresi vyhnout. Psy, které jsou od malička socializované, mají pozitivní zkušenosti s lidmi a jinými psy a žijí v stabilním prostředí, mají mnohem menší šanci, že se u nich agresivní chování vyvine. Vždy proto odměňuj psa za pozitivní reakce a vyhýbej se situacím, které by mohly vyvolat strach nebo úzkost.