Celou dobu si vajíčka loupal nesprávně. Tento jednoduchý trik ti zaručí, že skořepina sjede téměř sama

Chceš vejce, která se snadno a bez poškození loupou? Uvař je ve vroucí vodě a poté je rychle zchlaď – vytvoří se vzduchová kapsa, která oddělí skořápku od bílku.

supanie-vajicka
Zdroj: Gilson Gomes / unsplash.com

Vejce jsou velmi oblíbenou potravinou v mnoha kuchyních. Tato potravina je plná bílkovin a zdravých tuků, které jsou pro naše tělo nezbytné. Z vajec připravujeme různé dorty, omelety nebo polévky, ale i samo vejce na tvrdo je velmi oblíbenou přílohou k různým jídlům. Jediným problémem vařených vajec je jejich loupaní. Často při jeho loupaní poškodíme samotnou strukturu vejce.

Proč se vejce při loupaní láme?

Uvařená vejce jsou velmi oblíbeným jídlem, ale jejich loupaní asi nikoho z nás nebaví. I když se snažíme skořápku oddělovat velmi jemně, často se stane, že se nám vejce rozpadne na kousky.

Abychom porozuměli, proč se někdy vejce loupá těžko, musíme se podívat na jeho složení. Vejce se skládá ze skořápky, která je tvořena téměř výhradně uhličitanem vápenatým. Tuto skořápku se snažíme oddělit od jedlé části vejce, bílku a žloutku.

Pod skořápkou se nacházejí velmi tenké vnitřní a vnější membrány a malá vzduchová kapsa. Tyto membrány se někdy oloupnou společně se skořápkou, nebo je musíme od zbývajícího bílku odstranit ručně. Uvnitř vejce najdeme bílek, který je složen z albuminu, a v samotném středu žloutek, který má vysokou nutriční hodnotu.

pH je klíčový faktor ovlivňující loupaní vajec

Jak jsme již zmínili, mezi skořápkou a bílkem se nachází tenká membrána, která je pevně spojena s bílkem. Čím je vejce čerstvější, tím pevněji se tato membrána drží bílku. To znamená, že když se pokoušíš skořápku odstranit, často s sebou odstraníš i kus bílku.

varenie-vajec
Zdroj: Vedelijsteze.cz / Petra Fečiková

U méně čerstvých vajec se membrána postupně uvolňuje, protože pH vejce stoupá. Zatímco čerstvé vejce má pH okolo 7, starší může dosáhnout až 9. Vyšší pH způsobuje, že se bílek méně lepí na membránu a loupaní jde jednodušeji. Současně se uvnitř vejce zvětšuje vzduchová kapsa, čímž vzniká větší prostor mezi bílkem a skořápkou.

Pokud tedy plánuješ vařit vejce na tvrdo, sáhni po těch, které ti v kuchyni stojí alespoň týden. Loupaní bude jednodušší.

Teplotní šok

Pokud nemáš po ruce starší vejce a chceš, aby po uvaření vypadala pěkně, začni je vařit až ve vroucí vodě. Když vejce vložíš do horké vody, náhlý teplotní šok způsobí smrštění bílku. To vytvoří jemnou mezeru mezi bílkem a skořápkou.

Pokud bys chtěl perfeccionizovat loupaní vajec, tak je čisti pod tekoucí vodou. Voda se dostane mezi membránu a bílek a pomáhá oddělovat jednotlivé vrstvy od sebe.

Při této metodě je však důležité, aby vejce nebyla právě vytažená z lednice. Velký a náhlý teplotní rozdíl totiž může způsobit prasknutí skořápky. Proto je ideální vejce před vařením nechat alespoň 15 minut při pokojové teplotě.

Podobný efekt se dá dosáhnout i opačným způsobem. Vejce bys měl nejprve uvařit v horké vodě a následně je ochladit v studeném vodním koupeli na 10–15 minut. Náhlé ochlazení zastaví proces vaření a způsobí další smrštění bílku. Studená voda zároveň pomůže bílku oddělit se od membrány, čímž se vytvoří ještě větší vzduchová kapsa mezi skořápkou a bílkem.