Chceš, aby se ti voda v bazénu ohřála rychleji? Vyzkoušej tenhle jednoduchý trik!

Chceš si užít teplý bazén bez čekání celý den? Vyzkoušej tyto jednoduché triky.

bazén
Zdroj: Vedelijsteze.cz / Petra Fečiková

Se sezónou léta se mnoho lidí rozhodne postavit si na zahradě bazén. Není nad osvěžení v průzračně čisté vodě, a co je nejlepší, bez toho abychom museli za bazénem někam chodit. Avšak čekání na to, kdy se voda v bazénu ohřeje na dostatečnou teplotu, je někdy docela vyčerpávající. Pokud patříš mezi ty, kteří nechtějí čekat několik dní, než slunce ohřeje celý objem vody, máme pro tebe skvělý tip, jak zrychlit ohřev vody v bazénu.

Jak rychle a efektivně ohřát vodu v bazénu?

Letní vedra jsou mnohem lépe snesitelná, když máme kde se ochladit. Jestliže bydlíš v domě se zahradou nebo máš alespoň nějaký venkovní prostor, jistě už jsi si také postavil bazén. Ale čekání na to, kdy se voda ohřeje na příjemnou teplotu, může být zdlouhavé a otravné. Je to proto, že když slunce ohřívá povrch vody, ohřívá především horních několik centimetrů. Pokud je tvůj bazén hlubší, i když se teplá voda později smíchá se spodní, celý objem se neohřeje rovnoměrně. Naštěstí existuje několik tipů, jak ohřát vodu efektivněji a rychleji.

Zapni filtr

Možná to zní překvapivě, ale filtrační systém tvého bazénu neslouží pouze na čištění vody. Je navržen tak, že nasává vodu z bazénu a přes filtr ji opět vrací zpět. Při správném nastavení dokáže tento systém mnohem víc. Během nasávání a vypouštění vody totiž vzniká přirozená cirkulace. Portál sunloverheating.com.ua uvádí, že právě díky cirkulaci se teplo z povrchové vrstvy přenáší i do chladnějších spodních částí. Důležité je však zabezpečit, aby filtr nebyl zanesený nečistotami, jinak nebude schopný přenášet teplo tak, jak by měl.

bazén, filtrácia
Zdroj: Vedelijsteze.cz / Petra Fečiková

Solární plachta není všechno

Cirkulace vody v bazénu je důležitá i tehdy, když používáš solární plachtu nebo jiný doplňkový ohřev. Mnoho lidí si myslí, že solární plachta nebo kolektor postačují na ohřátí vody. Tyto pomůcky opravdu pomáhají, ale ohřívají pouze vrchní vrstvu.

Kromě toho, solární plachta pomáhá také udržovat teplo během noci a snižuje odpařování vody, čímž šetří i bazénovou chemii. Bez zapnutého čerpadla, tedy filtrace, zůstává teplá voda pouze na povrchu a při každém ponoru tě čeká nepříjemně studené překvapení. Tento jev je ještě výraznější u větších nebo hlubších bazénů.

Pokud však voda cirkuluje díky filtraci, teplo se rozptýlí do celého objemu. Kromě toho se lépe rozloží i bazénová chemie a sníží se riziko tvorby řas, zejména v méně proudících místech. Chceš-li, aby byl tvůj bazén nejen čistý, ale také příjemně teplý, doporučuje se, aby filtrace fungovala alespoň šest až osm hodin denně, ideálně během největší sluneční intenzity, tedy kolem poledne.

Pomůžou také černé podložky a solární hadice

Pokud máš bazén postavený na trávě, můžeš pod něj umístit černou fólii nebo speciální podložku, která bude během dne absorbovat sluneční záření a ohřívat vodu i dnem. Ještě lepším řešením je tzv. solární hadicový ohřívač, což je černá hadice, kterou stočíš do spirály a položíš na slunečné místo. Když jí proteče voda z bazénu, ohřívá se a vrací zpět už teplejší. Takovýto systém si dokážeš vyrobit i vlastními silami, stačí trochu kreativity.

Na jakou teplotu se vyplatí vodu ohřát?

Doporučená teplota vody závisí na účelu bazénu. Pokud jde o dětský bazén, ideální je 32 až 34 stupňů. Při rekreačním plavání postačí 26 až 28 stupňů a sportovci zvládnou i 24 až 26 stupňů. Důležité je, aby byla teplota stabilní a nezpůsobovala teplotní šok při vstupu do vody.