Chůze naboso má překvapivé přínosy. Když se o nich dozvíš, začneš také chodit tak
Chůze naboso po trávě není jen relaxací, ale také způsobem, jak zlepšit zdraví srdce, posílit svaly, snížit stres a podpořit imunitu.
V dnešní době, kdy jsme obklopeni technologiemi ze všech stran, se stále více lidí snaží se alespoň trochu vrátit k přírodě. Jedním z nejjednodušších a zároveň nejpříjemnějších způsobů je právě chůze po trávě. Avšak nemluvíme o běžné chůzi, ale o chůzi bos. Tato známá aktivita se také stává novým trendem mezi mladými lidmi, protože přináší mnoho výhod.
Tyto výhody přináší chůze bos
Mnoho mladých lidí se znovu vrací k přírodě. Děje se tak hlavně kvůli přepracování, vlivu mnoha technologií, ale také kvůli celkovému otupění těla dnešním světem. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se znovu přiblížit přírodě, je chůze bos po trávě. Tato aktivita však není jen příjemným relaxem, ale přináší také mnoho fyzických, psychických a energetických výhod. Podívejme se na ně níže.
Podporuje zdraví srdce
Na našich chodidlech se nachází mnoho nervových zakončení a reflexních bodů, které jsou spojeny s různými orgány v těle. Chůze bos po nerovném terénu, jako je například tráva, stimuluje tyto reflexní body podobně jako masáž nohou. Tato stimulace vede k lepšímu fungování vnitřních orgánů.
Když se chodidla dotknou země, elektrický náboj může pozitivně ovlivnit viskozitu a průtok krve. Díky zlepšení průtoku krve a okysličení tkání v těle se zlepšuje celková vitalita těla.
Posiluje svaly chodidel
Každodenní chůze v botách, zejména těch s hrubou podrážkou nebo na vysokých podpatcích, výrazně oslabuje svaly chodidel. Boty totiž omezuji přirozený pohyb chodidel, což může negativně ovlivnit držení těla a chůzi.
Pokud chodíš bos po nerovném povrchu, aktivují se svaly chodidel, kotníků, lýtek i stehen. Během chůze v botách jsou tyto svaly často nepoužívané, proto se oslabují. Díky chůzi bos dochází k lepšímu vyrovnání těla, posílení klenby chodidel a zlepšení rovnováhy.
Snížení stresu a úzkosti
Jistě jsi si všiml, že trávení času v přírodě tě uklidňuje. Pobyt v přírodě podporuje tvorbu serotoninu, tedy hormonu dobré nálady. Pokud se přírody dotýkáš přímo, například chůzí bos, tento efekt je ještě silnější.
Smyslové vnímaní spojené s chůzí bos pomáhají snížit hladinu stresového hormonu kortizolu. I krátká procházka bos v parku nebo po zahrádce může vést k mentálnímu uvolnění a k lepšímu zvládání každodenních starostí.
Posílení imunitního systému
Pravidelný pobyt v přírodě, kontakt se zemí, půdou, ale i různými mikroorganismy, které se v přírodě vyskytují, posiluje naši obranyschopnost. Na toto téma se zaměřil také výzkum, který tvrdí, že právě chůze bos pomáhá neutralizovat volné radikály spojené s chronickými záněty v těle. Vysvětluje, že kontakt kůže se zemí umožňuje tělu absorbovat negativní elektrony, což stabilizuje hladinu zánětů.