Čím více megapixelů, tím lepší fotoaparát? O tomhle ti výrobci chytrých telefonů neřeknou a měl bys o tom vědět

Megapixely hrají menší roli, než si mnozí myslí. To, jaký kvalitní fotoaparát v mobilu máš, závisí více od velikosti senzoru, stabilizace obrazu a softwaru.

Zdroj: Vedelijsteze.cz / Martin Borko

Nákup smartphonu je pro mnohé malým svátkem. Zatímco v minulosti jsme při výběru zaměřovali hlavně na výkon, dnes naši pozornost upíráme někam jinam. Důvod je jednoduchý, i cenově dostupnější zařízení dnes zvládnou většinu úkolů bez problémů. V době influencerů, sdílení zážitků na sociálních sítích a vizuálního obsahu se do popředí dostává fotoaparát. Mnoho lidí, a možná i ty, při nákupu nového telefonu sleduje hlavně počet megapixelů. Výrobci tuto informaci rádi propagují a klade na ni důraz, ale pravda je taková, že jde spíše o marketingový tah než o záruku kvality.

Nejprve si ale řekněme, co jsou megapixely

Megapixel znamená milion obrazových bodů. Fotoaparát s 48 MP tedy zachytí fotografii s rozlišením přibližně 8000 x 6000 pixelů. Možná si teď řekneš, že takové rozlišení musí přinést perfektní kvalitu, ale není to tak jednoduché. Věděl jsi, že většina smartphonů v přednastaveném režimu fotí jen v 12 MP?

rozlisenie kamery fotoaparatu
Zdroj: Vedelijsteze.cz / Martin Borko

Nebuďme ale mimo téma. Vysoké rozlišení může být výhodné, pokud chceš s fotkou dále pracovat, například vytvářet výseky bez ztráty kvality nebo tisknout ve velkém formátu. Ale samotný počet megapixelů ti ještě nezaručí kvalitní fotografii.

Velikost senzoru

Paradoxně, čím více megapixelů máš a čím vyšší rozlišení použiješ, tím dříve může dojít ke ztrátě kvality. Proč? Představ si plochu 1×1 cm rozdělenou nejprve na 100 malých částí (pixelů), a potom tutéž plochu na 10 částí. Které „pixely“ zachytí víc světla? Ty větší, samozřejmě. A právě proto je mnohem důležitější parametr velikost senzoru než samotný počet megapixelů. Menší pixely mají méně místa na zachycení světla, což se může negativně projevit na kvalitě snímky, zvláště při slabém osvětlení.

kamera-telefonu (1)
Zdroj: Vedelijsteze.cz

Znamená to, že menší počet megapixelů na větším senzoru může přinést lepší, světlejší a přirozenější fotografie.

Mimochodem, většina smartphonů dnes využívá technologii Pixel binning, a to i v levnějších modelech. V praxi to znamená, že fotoaparát spojí několik malých pixelů (například čtyři vedle sebe) do jednoho většího. Výsledkem je lepší schopnost zachytit světlo, což je užitečné zvláště při nočních záběrech. I když máš tedy 48 MP fotoaparát, výsledná fotka bude často mít jen 12 MP, ale bude kvalitnější.

Software hraje čím dál větší roli

Můžeš mít i ten nejvýkonnější hardware, ale bez dobrého software nebude výsledek žádná sláva. Skvělým příkladem jsou smartphony od Googlu a jejich aplikace Fotoaparát. Google investoval hodně do vývoje špičkových algoritmů, díky čemuž jsou jejich telefony dlouhodobě hodnoceny jako jedny z nejlepších fotomobilů.

Jak fungují tyto algoritmy? Představ si je jako „digitální makeup“. Máš-li pupínky a použiješ make-up, jejich viditelnost se zmírní. Stejně tak algoritmy automaticky upravují jas, kontrast, barvy nebo detaily, aby výsledná snímka vypadala lépe.

Funkce jako dynamický rozsah (HDR), noční režim, redukce šumu nebo rozpoznávání scén pomocí umělé inteligence často hrají větší roli než samotné megapixely. I proto dokáže 12 MP fotoaparát z iPhonu vyfotit kvalitnější snímky než 108 MP kamera v levnějším zařízení Android.

Stabilizace obrazu

Na kvalitu záběru má vliv i to, jak stabilně dokážeš držet telefon. Určitě sis všiml, že při fotografování se ti ruka trochu třese. Telefon se to snaží vykompenzovat pomocí stabilizace obrazu.

Známe dva typy. Optická stabilizace obrazu (OIS) je fyzický mechanismus, který pohybuje čočkou v opačném směru, než se hýbe tvá ruka. Pomáhá to zejména při fotografování za špatných světelných podmínek. Mimochodem, i proto můžeš někdy v telefonu slyšet „klepání“, když jím zatřeseš, je to právě mechanika stabilizace. Tento typ najdeš zejména v dražších zařízeních.

kamera telefonu_2
Zdroj: Vedelijsteze.cz

Druhý typ je elektronická stabilizace obrazu (EIS). Funguje pomocí softwaru – telefon mírně ořeže obraz a následně ho upraví tak, aby vypadal stabilněji. Je to levnější řešení, proto se častěji objevuje v cenově dostupných telefonech. I když není tak přesná jako optická stabilizace, dokáže zlepšit kvalitu videí a zmírnit třesení i při fotografování.