Co je víc bolestivé: Porod nebo kopanec do koulí?
Otázka, co je bolestivější, zda porod nebo kopanec do koulí, je něco, co je předmětem mnoha diskusí mezi pohlavími. Muži mají na to jasnou odpověď, stejně tak ženy. Zajímavé na tom je, že odpovědi mužů a žen, jak očekáváš, jsou protichůdné.
Existuje několik otázek, na které ještě nemáme odpověď: „Jsme ve vesmíru sami?“, „Jak vznikl život?“ „Co bolí více, porod nebo kopanec do koulí?“.
Nuž, zatímco odpověď na první a druhou otázku aktuálně jen tušíme, tak odpověď na tu třetí je ještě více tajemná. Pojďme se na toto téma nyní společně podívat, jestli se nám podaří najít odpověď.
Otázka, co je bolestivější, zda porod nebo kopanec do koulí, je něco, co je předmětem mnoha diskusí mezi pohlavími. Muži mají na to jasnou odpověď, stejně tak ženy. Zajímavé na tom je, že odpovědi mužů a žen, jak očekáváš, jsou protikladné.
Která bolest je horší?
Kopanec do koulí: Intenzivní, ale krátkodobá bolest
Každý muž již dostal, ať už kopanec do koulí, nebo ho alespoň trefil míč, o kterém si myslel, že ho určitě kopnul Cristiano Ronaldo či Ronny Heberson.
Bolest způsobená kopancem do koulí je rychlá, intenzivní a okamžitá. Varlata jsou nesmírně citlivá na bolest, protože jsou pokryta množstvím nociceptorů – speciálních nervových buněk reagujících na bolest. Tyto nervy jsou navíc připojené k břišní dutině a mozgovému centru zvracení, což způsobuje, že bolest se šíří do celé břišní dutiny a často je doprovázena nevolností a zvracením. Tato bolest většinou ale trvá jen několik minut, nanejvýš hodinu, uvádí web IFLScience.
Anatomicky jsou varlata velmi zranitelným místem. Jak už asi tušíš, je to způsobeno tím, že se nachází mimo tělo a jsou chráněna jen tenkou kůží. Tato zranitelnost dělá jejich bolest velmi intenzivní, ale krátkodobou a nejčastěji nevede k trvalým následkům. Mimochodem, věděl jsi, že sloni si například drží varlata ve svém těle, vedle ledvin? Neodbočujme ale daleko od tématu.
Porod: Dlouhodobá, vyčerpávající bolest
Ženy nejsou na tom o moc lépe ve srovnání s muži. Děloha je také vystlána množstvím nociceptorů. Kromě toho, porod obvykle trvá o něco déle než pár minut. Obecně jde o komplexní proces, který může trvat i několik hodin a v některých extrémních případech i den nebo více. Nemluvě o tom, že skrz trubici, která je široká jen několik centimetrů, se ven prodírá malý človíček, který je několikrát větší. Během porodu dochází k výraznému roztahování dělohy, pánevních svalů a tkání, což způsobuje intenzivní a často nepřetržitou bolest. Tato bolest je obvykle doprovázena dalšími fyzickými a emocionálními symptomy, jako jsou vyčerpání, nevolnost, úzkost a v některých případech i strach. Jen pro zajímavost, prvorodičky rodí v průměru osm až devět hodin, což se dá srovnat s pracovním dnem a pro zajímavost, asi 30-krát déle, než přicházejí na svět koně.
Zajímavostí je, že ve srovnání se zvířaty, jsme my lidé jedním z mála druhů, které potřebují při porodu pomoc od dalšího člena komunity. Vraťme se ale zpět.
Důležitým faktorem při hodnocení porodní bolesti je její subjektivní povaha – každá žena prožívá porod jinak, a to nejen v závislosti na fyziologii, ale i na jejím psychickém stavu a připravenosti. Některé ženy popisují porod jako největší bolestivý zážitek v životě, zatímco jiné vnímají porod jako méně bolestivý, ale náročný proces.
Jaký je tedy verdikt?
Zklameme tě, ale jednoznačná odpověď neexistuje. Bolest je zážitek, který je pro každého jiný. Zároveň každý z nás má jiný práh bolesti. To, co je pro jednoho mučením, může být pro druhého lechtáním. Porod a kopnutí do varlat jsou dva typy odlišné bolesti, přičemž někdy mužská bolest může být silnější, platí to samozřejmě i obráceně. Majitelé varlat mohou říkat, že některé ženy mají čtyři a více dětí, takže ta bolest, nebude tak hrozná, no stejně tak ženy mohou říkat, že fotbalisté dostali míčem do citlivých míst desítkykrát, tedy stejně, nemůže být tá bolest tak katastrofální, když muži i nadále hrají fotbal.
V každém případě, hlavní rozdíl u tohoto typu bolesti je, že jedna vede k porodu novorozence, zatímco tá druhá bolest vede k potenciálně snížené pravděpodobnosti, že ho budeš mít.
Komentáře