Co způsobuje, že prdy tak smrdí? Toto jsou nejčastější důvody, proč tak zapáchají
Za nepříjemný zápach prdů mohou sloučeniny síry, které se vytvářejí během procesu trávení. Podívej se na důvody, které přispívají k tvorbě prdů, které smrdí po shnilých vejcích.
Každý prdí a to bez ohledu na to, zda jde o ženu nebo muže. Ačkoli hlavně něžnější polovičky tvrdí, že neprdí. Není to ale pravda.
Pokud tě to zajímá, tak průměrný člověk denně do ovzduší vypustí přibližně 13 až 20 prdů. Kdybychom to promítli na objem plynu, tak je to 500 až 1500 ml denně. Mimochodem, to, že prdíš, je znamením toho, že ti trávicí trakt funguje správně. Jen pro zajímavost, tento plyn se odborně nazývá flatus.
Určitě sis všiml, že některé prdy necítit, zatímco jiné jsou jako chemická zbraň. Zkoumal jsi ale někdy, proč jsou tyto „smradláky“ tak intenzivní? Pojďme se na toto téma podívat společně níže.
Jaké složení má prd?
Nejprve si ale řekneme, z čeho se tento nevábný plyn skládá. Chemické složení typického prdu se odhaduje, že asi 59 % tvoří dusík, 21 % vodík, 9 % oxid uhličitý, 7 % metan a 4 % kyslík. Jen asi jedno procento prdu obsahuje plynný sirovodík a organické sloučeniny obsahující síru. Mimochodem, právě toto jedno procento je zodpovědné za to, že prd smrdí po zkažených vejcích.
Proč prdy zapáchají?
Jak jsme již výše zmínili, tak za nepříjemný zápach prdů mohou sloučeniny síry, které se tvoří během procesu trávení.
Když střevní bakterie rozkládají určité potraviny, vznikají plyny, jako je oxid uhličitý, metan a vodík. Pokud jsou v potravině přítomné sloučeniny síry (například v česneku, cibuli, vejcích nebo brokolici a podobně), vzniká i sirovodík, který je hlavním zdrojem nepříjemného zápachu.
Je tento zápach normální?
Dobrou zprávou je, že tento zápach je obvykle neškodný a to hlavně pokud konzumuješ potraviny bohaté na síru.
Jaké jsou hlavní příčiny zápachu?
Pojďme se níže podívat na hlavní příčiny, které přispívají k zápachu prdů společně s experty z webu carygastro.com.
Potravinová intolerance
Potravinová intolerance je stav, kdy máš problémy s trávením nějakého druhu potraviny, co může přispívat k zvýšené produkci plynů a zápachu. Dobrým příkladem je intolerance na laktózu nebo lepek.
Strava bohatá na síru
Dále, některé potraviny jako zelí, růžičkové zelí, brokolice, česnek či vejce, obsahují sloučeniny síry, které způsobují silný zápach.
Léky
Možná by tě to nenapadlo, ale některé léky mohou způsobit, že flatus je více cítit. Skvělým příkladem jsou antibiotika, které mohou narušit rovnováhu střevní mikroflóry tím, že v procesu zabíjení škodlivých bakterií zabíjejí i ty prospěšné. Ztráta těchto zdravých bakterií může vést k nerovnováze a k tvorbě většího množství plynu, který páchne.
Zácpa
Dalším častým problémem, který přispívá k zapáchání flatusu, je zácpa. Jde o dysfunkci střev, která se obvykle definuje jako méně než tři pohyby střev za týden. Jinými slovy, že na velkou stolici chodíš méně než třikrát týdně. Tento stav může vést k nahromadění plynů. Zda ale bude zapáchající, bude záviset hlavně na tom, co jsi jedl a jak dlouho zůstala stolice ve tvém těle.
Infekce nebo nadměrný růst bakterií
Některé bakteriální infekce mohou způsobit, že plyn má mimořádně nepříjemný zápach. Tento zápach vzniká jako vedlejší produkt sloučenin obsahujících síru, které produkují bakterie. Tento jev je obzvláště výrazný při infekcích, které vedou k nadměrnému množení bakterií.
Gastrointestinální stavy
Silný zápach prdů může naznačovat i onemocnění. Mezi běžnější příčiny patří syndrom dráždivého střeva (IBS), který způsobuje bolesti břicha, nadýmání a nepravidelnou stolici, a zápalová onemocnění střev (IBD), kam patří například Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida. Tato onemocnění vedou k zánětům ve střevech a mohou ovlivnit trávení a produkci plynů.
Kolorektální karcinom
Ve vzácných případech může zápach naznačovat vážnější problém, jako je kolorektální karcinom, zvláště pokud je doprovázen dalšími příznaky, jako krvácení či ztráta hmotnosti.
Jak můžeš zmírnit zápach?
Možná už asi i tušíš, že hodně závisí na tom, co konzumuješ a jak hodně. Například omezením potravin bohatých na síru dosáhneš, že prdy budou méně smrdět. Samozřejmě to neznamená, že bys neměl mít rozmanitou stravu.
Dále se doporučuje, abys pomaleji jedl. Možná by tě to nenapadlo, ale k častému prdění přispívá i to, když polykáš vzduch.
Pomoci ti může také vyšší fyzická aktivita, neboť pohyb pomáhá zlepšit trávení a snižuje nadýmání.
Neměl bys také podceňovat pitný režim, který podporuje trávení.
Komentáře