Dermatolog varuje, proč bys nikdy neměl jít spát s mokrými vlasy. O tomhle bys měl vědět!
Spaní s mokrými vlasy může způsobit lámání vlasů, podráždění pokožky hlavy či dokonce plísně na polštáři.
Večerní sprchování patří mezi každodenní rituály většiny z nás. Kromě toho, že nám přináší příjemné uvolnění a může podporovat naši imunitu, je jeho hlavním významem zbavení se bakterií a nečistot, které jsme během dne na své tělo nasbírali.
Při mytí našeho těla si vyhradíme čas i na umytí vlasů. Ale stojí za to umývat vlasy, když si následně lehneme spát s mokrou hlavou? Přemýšlel jsi někdy nad tím, zda je vhodné jít spát s mokrými vlasy a případně, zda to představuje nějaký problém? Pojďme se na tuto tématiku podívat níže.
Proč nejít spát s mokrými vlasy?
Určitě jsi už slyšel, že bys si vlasy před spaním měl usušit. Děláš to ale? Mnoho lidí tuto radu nebere vážně. Vyfoukání nebo u kratších vlasů pořádné vysušení suchým ručníkem ti pomůže předejít různým rizikům.
Poškození vlasů
Dermatolog pro portál self.com uvádí, že jedním z hlavních rizik spaní s mokrými vlasy je lámání a poškození vlasů. Při mytí vlasů se působením vody dočasně otevře vnější ochranná vrstva vlasů. Během tohoto otevření se vlasy natáhnou a v důsledku toho se snadněji lámu. Ještě více jsou vlasy zatěžovány při tření o polštář, když se v noci převaluješ v posteli.
Tvé vlasy jsou ještě náchylnější na takovéto lámání právě tehdy, pokud jsou barvené nebo jinak chemicky upravené. Pokud tedy chceš předejít lámání vlasů, měl bys si je před spaním vysušit. Pokud máš delší vlasy a výjimečně nemáš žádnou možnost vysušení vlasů, alespoň je zapleť do copu, aby se netřely o povlak polštáře.
Také je třeba říci, že chronicky vlhká kůže hlavy z opakovaného spaní s mokrými vlasy může narušit kožní rovnováhu, oslabit vlasové kořínky a způsobit zesílené vypadávání vlasů.
Kromě toho, když si leháš s mokrými vlasy, vede to k tomu, že se vlasy ráno „pokrčí“ nebo vytvoří nežádoucí tvary, které jsou těžko upravitelné. To může komplikovat ranní česání nebo žehlení vlasů.
Poškození kůže hlavy
Ještě nepříjemnějším rizikem, jako je lámání vlasů, je podráždění kůže hlavy. Vlhké prostředí vlasů podporuje tvorbu a růst bakterií či plísní. Přemnožení těchto mikroorganismů vede ke svědění, lupům nebo dokonce k infekcím, jako je kvasinková dermatitida. Tyto problémy se mohou opakovat a zhoršovat zejména pokud pravidelně spíš s mokrými vlasy.
Plesnivé polštáře
Určitě nikdo z nás nechce mít plíseň na polštáři, kde si každý večer klade svou hlavu a tvář. Pokud opakovaně leháš s mokrými vlasy do postele, povlečení nasákne vlhkost z tvých vlasů. Jak jsme již zmínili, vlhké prostředí tvoří ideální podmínky pro množení bakterií a plísní.
Nejen že to zkracuje životnost polštáře, ale také to ovlivňuje tvoje tělo. Tyto bakterie se třením přenáší na tvou kůži. Taktéž je během spánku vdechuješ, což vážně ovlivňuje tvoje dýchací cesty.
Podle některých studií se na vlhkém polštáři mohou objevit plísně již po 2 až 3 nocích, pokud je neustále vystavovaný vlhkosti z mokrých vlasů.
Co dělat, pokud musím jít spát s mokrými vlasy?
Spát s mokrými vlasy není vyloučené. Pokud je to výjimečná situace, tak ti to nemůže ani ublížit. V každém případě opakované spaní s mokrou hlavou má svá rizika, kterým je lepší se vyhnout. Pokud se ale opakovanému spaní s mokrou hlavou z nějakého důvodu nemůžeš vyhnout, snaž se alespoň minimalizovat riziko zdravotních problémů.
Před spaním si vlasy co nejvíce osuš. Pokud máš na to čas, nech je alespoň trochu proschnout na vzduchu předtím, než půjdeš spát. Investuj do hedvábné nebo saténové povlečení, o které se vlasy méně třou. Také můžeš sáhnout i po hedvábné či saténové ochranné čepičce na vlasy. Ta slouží na ochranu vlasů během spaní.