Elektrikář promluvil o nejčastějších chybách v domácnostech. Kvůli prodlužovačce můžeš přijít o celý byt nebo dům!
Elektrikář varuje před běžnými vadami při používání prodlužovačky, které mohou vést k požáru nebo zničení spotřebičů.
Určitě to znáš. V mnoha místnostech domácnosti, ale i v kancelářích, nemáme zásuvky přesně tam, kde by se nám to hodilo. V takovém případě většina z nás raději sáhne po prodlužovacím kabelu, než bychom měnili rozložení celé místnosti a snad upravovali rozvody elektřiny. I když tento levný a šikovný vynález používáme dost často, jen málo z nás ví, že i on má svá omezení.
Na tento problém upozornil elektrikář na portálu thespruce.com. Vysvětluje, že chyby, které často děláme, mohou vést k poškození zařízení, ale i k samotnému požáru.
Chyby při používání prodlužovacího kabelu
Správným používáním prodlužovacího kabelu zajistíme konzistentní napájení a ochráníme svoje bezpečí. Naopak, při nesprávném používání můžeme poškodit pojistky, připojené zařízení nebo samotný prodlužovací kabel. V tom horším případě se kabel přehřeje, rozpustí izolaci a způsobí požár.
Přetížení kapacity
Málokoho by to napadlo, ale každý prodlužovací kabel má svou maximální kapacitu, která se udává ve wattech nebo ampérech. Často se stává, že lidé si tuto hodnotu nezkontrolují a připojí na prodlužovací kabel mnoho zařízení. Několik zařízení odebírá hodně energie a kabel se může přetížit. Takovéto přetížení následně vede k přehřívání kabelu, což může způsobit zkrat nebo požár.
To samé se může stát i tehdy, když na tento prodlužovací kabel připojíš něco, co má velký odběr energie. Například elektrickou troubu, kterou bys jinak nikdy neměl připojovat k síti přes kabel, ale pouze přímo. Přece jen si musíme uvědomit, že prodlužovací kabel není zásuvka a má určitá omezení.
Používání poškozených prodlužovacích kabelů
Mnoho lidí používá i opotřebované či poškozené kabely, protože stále fungují. Ignorování takto poškozených kabelů může vést k nebezpečí. Jednak tě může kopnout elektřina, ale také to může potenciálně vést k požáru. Pokud jsi kabel dlouho nepoužíval, je třeba zjistit, zda není poškozený.
Pokud nevidíš žádná viditelná poškození, zapoj ho. Následně zkontroluj, zda kabel nepáchne a není horký. Také černé nebo hnědé skvrny v blízkosti zásuvky signalizují jeho poškození.
Spojení více prodlužovacích kabelů
Zvláště o Vánocích, kdy každý zdobí své domácnosti, se stává, že lidé zapojují více prodlužovacích kabelů k sobě. Takto vytvořený delší kabel ti sice může pomoci při zapojování světýlek, ale může to mít katastrofické následky.
Když zapojíš jeden prodlužovací kabel do druhého, dochází k násobení odporu, poklesu napětí a hlavně k přetížení. Pokud potřebuješ více zásuvek, použij delší prodlužovací kabel s více zásuvkami.
Používání interiérových prodlužovacích kabelů v exteriéru
S již zmíněnými svátky se spojuje i venkovní osvětlení. V předvánočním shonu si často neuvědomíme, že jsme při venkovním zdobení domu použili interiérový prodlužovací kabel.
Prodlužovací kabely určené do interiéru nemají ochranu před povětrnostními podmínkami. Pokud tento kabel použiješ na balkóně nebo v zahradě, riskuješ zkrat nebo úraz. Na venkovní použití jsou určené vodotěsné, pogumované prodlužovací kabely.
Přikrytí prodlužovacího kabelu
I když prodlužovací kabel není právě nejestecký doplněk do domácnosti, je důležité, aby nebyl přikrytý kobercem či nábytkem. Přikrytí tohoto zdroje znemožňuje jeho chlazení, a tak dochází k přehřívání.
Navíc, když na něj šlápneš nebo ho tlačí nábytek, dochází k deformaci a poškození izolace. Proto je vhodné prodlužovací kabel umístit na místo, kde bude položený volně v prostoru.
Komentáře