Funguje trik s alobalem pro zlepšení Wi-Fi signálu? Podívej se, co na to říkají experti!

Pomalý Wi-Fi signál trápí mnohé. Mezi různými radami, jak zlepšit kvalitu připojení, vyčnívá trik s alobalem. Podívej se, co na tento způsob říkají experti a zda opravdu funguje.

wi-fi-titulka
Zdroj: unsplash.com (Stephen Phillips - Hostreviews.co.uk)

Pomalý Wi-Fi internet může být frustrující, zvláště když potřebuješ být online, například během pracovního hovoru se šéfem. Nebo když sleduješ film nebo seriál a najednou se objeví „kolotoč“, který signalizuje, že se obsah načítá.

Jistě jsi už slyšel radu: „Vypnuli jste to a zapnuli?!“. Tato rada má něco do sebe. Restartováním zařízení totiž odstraníš chybné procesy, které běží na pozadí. Tento princip funguje u chytrých telefonů, ale také u jiné elektroniky včetně routerů.

Někdy může pomoci i přemístění routeru nebo odstranění předmětů v jeho blízkosti, které mohou rušit kvalitu signálu. Možná to nevíš, ale také sousedova Wi-Fi síť může ovlivnit kvalitu té tvé. Nebo mikrovlnka, televizor a jiná elektronika.

Obecně bys měl mít router umístěný v centrální poloze, co nejvyšše, a vysílač by měl mít přímý výhled ke každému zařízení, které je k němu připojeno.

Virální trik s alobalom na zlepšení signálu

Možná jsi už zkoušel vše a říkáš si, že dobrý internet prostě mít nebudeš. Na internetu ale koluje virální trik, nad kterým si možná mávl rukou, umístění kovové plechovky nebo alobalu za vysílač. Asi sis řekl, že to nemůže fungovat.

Provedeme tě z omylu. Stejně jako některé předměty v okolí routeru mohou kazit kvalitu signálu, jiné ho dokáží zlepšit. Abychom byli přesní, alobal sám o sobě nezlepšuje ani nezhoršuje kvalitu signálu, ale díky jeho vlastnostem můžeš nasměrovat signál tam, kde ho potřebuješ.

Jak funguje trik s alobalem pro zlepšení Wi-Fi?

Wi-Fi router vysílá rádiové vlny do všech směrů kolem sebe, tedy i do těch, kde je nepotřebuješ (např. do zdi nebo ven z domu). Zde přichází na řadu trik s alobalem.

Alobal je vyrobený z hliníku, který je vodivý kov a může odrážet elektromagnetické vlny (včetně těch Wi-Fi). Když ho umístíš za router, odrazí Wi-Fi vlny zpět do směru, kam potřebuješ, čímž se zvýší jejich síla a dosah.

Jinými slovy, namísto toho, aby router vysílal signál všude, i tam, kde ho nepotřebuješ, alobal blokuje a odráží vlny zpět do místnosti, kde používáš internet. Výsledek? Silnější signál a lepší připojení.

kvalita-wi-fi-cez-ar
wi-fi-siete-susedia-1

Navíc alobal pomáhá filtrovat rušení z jiných směrů (například ze sousedových Wi-Fi sítí), takže můžeš mít stabilnější a rychlejší připojení.

Jedná se o více než „babiččinu radu“

Možná si říkáš, že jde o „babiččinu radu“, jejíž výsledek je otázka. Věz, že tomu tak není. Potvrdili to i vědci z Dartmouth College.

Ve svém experimentu umístili 3D tisknutý reflektor vyrobený z plastu a tenké vrstvy kovu za Wi-Fi vysílač. Následně měřili, o kolik může takový reflektor zlepšit kvalitu signálu. Výsledek? Reflektory mohou snížit sílu signálu o 10 dB tam, kde je to nežádoucí, a zvýšit ho o 6 dB v požadovaných oblastech. Jinými slovy, tento trik ti pomůže zlepšit kvalitu signálu z vysílače tam, kde to potřebuješ.