Jdou z tvého radiátoru divné zvuky? Takto jednoduše se jich zbavíš i bez pomoci odborníka!
S příchodem zimních měsíců se snažíme zahřát jak venku, tak doma. Někdo si možná udělá teplý čaj, jiný si oblékne teplé oblečení nebo se schová pod deku. Ale když teploty klesnou pod nulu, určitě si každý zapne topení, prostřednictvím ohřívačů nebo radiátorů.
Topení nám slouží nejen k vyhřátí místnosti v domácnosti, ale také udržuje teplotu místnosti. Udržování teplého vzduchu nám pomáhá i při prevenci plísní, které se v zimních měsících objevují častěji, kvůli kondenzaci teplého a studeného vzduchu.
Možná jsi si už všiml, že radiátor někdy vydává zvláštní zvuky. Zamyslel ses nad tím, co to je a co s tím můžeš udělat? Pojďme se níže podívat na toto téma.
Zvuky v radiátorech
Možná se ti už stalo, že jsi po delší době spustil radiátor a slyšel jsi z něho divné zvuky. Ať už šlo o klepání, bušení, šustění, pískání či vibrování, nemusíš se bát dalších nečekaných výdajů. I když tyto zvuky znějí děsivě a mohou bránit klidnému spánku, nemusí hned signalizovat vážný problém.
Aby sis do budoucna předešel problémům s radiátory, před začátkem topné sezóny ti pomůže jejich kontrola a odvzdušnění.
Klepání a bušení
Právě vzduch, který je zachycen v topném systému, může způsobovat klepání nebo bušení v radiátorech. Také při zachycení vzduchu můžeš slyšet i bublání nebo cvakání vody. Aby ses zbavil tohoto problému můžeš odvzdušnit radiátory. Můžeš si na to zavolat odborníka ale určitě to zvládneš i sám.
Téměř na každém radiátoru se nachází odvzdušňovací ventil. Ten najdeš na opačné straně radiátoru, než se nachází termostatická hlavice. K otočení tohoto ventilu budeš potřebovat klíč odvzdušnění nebo jiný vhodný klíč, kterým ventil uvolníš.
Ventil toč pomalu, aby z něj nezačala vytékat voda pod velkým tlakem. Po otočení ventilem budeš slyšet sycení vzduchu. Pod ventilem si přidrž nádobu, protože poté, co z radiátoru vyjde veškerý vzduch, začne vytékat voda, která může být špinavá. Když už začne vytékat voda, ventil ihned zavři.
Pokud tento problém nechceš řešit opakovaně, nechej si nainstalovat automatické odvzdušňovací ventily, které neustále udržují radiátory bez vzduchu.
Praskání a vrzání
Pokud jsi radiátory odvzdušnil a problém stále přetrvává, může to být způsobeno materiálem, ze kterého jsou vyrobeny. Tyto problémy jsou pozorovány zejména u hliníkových radiátorů, které jsou v dnešní době velmi oblíbené hlavně kvůli různým designům. Radiátory z hliníku jsou citlivější na změnu teploty, což často zvyšuje frekvenci nepříjemných zvuků.
Radiátory se při zahřívání rozpínají a to může způsobovat divné zvuky, jako praskání či vrzání. Toto rozpínání způsobuje změna teploty v radiátoru. Děje se to při odstavení topení nebo nerovnoměrném vyhřívání radiátoru.
Komentáře