Je kýchání kočky neškodné, nebo to může znamenat i něco vážného?

Kýchání u koček nemusí být jen neškodné. Podívej se, co všechno může stát za tímto projevem, od běžného podráždění až po virové infekce, alergie či cizí předměty v nose.

macka pohlad_1
Zdroj: Vedelijsteze.cz / Martin Borko

Pokud jsi majitelem kočky, určitě sis už někdy všiml, že jsi tvůj čtyřnohý miláček kýchl. Může to znít jako roztomilé kýchnutí, ze kterého se zasměješ, ale za kýchající kočkou se může skrývat i něco vážnějšího. Pokud si všimneš, že tvá kočka kýchá častěji nebo intenzivněji než obvykle, je přirozené zpozornět. Z čeho tedy může kočka kýchat?

Proč tvoje kočka kýchá?

Stejně jako lidé, tak i kočky kýchají z různých důvodů. Kýchání je přirozený obranný mechanismus, kterým se z nosových cest vylučují dráždivé látky. Tělo se tak snaží zbavit nečistot a udržet dýchací systém zdravý.

Běžné a neškodné důvody

Ne všechny důvody kýchání jsou hned důvody k obavám. Někdy kočka kýchne jednoduše proto, že se snaží odstranit z nosu prach, chlupy nebo nepříjemné silné pachy. Kočky mají totiž velmi citlivý čich a silné vůně v bytě, jako například parfémy, osvěžovače vzduchu nebo čistící prostředky, je mohou dráždit. Při častějším kýchání se však vyplatí sledovat i další příznaky. Pokud kočka má výtok z nosu nebo očí, kašle, dýchá těžce nebo má sníženou chuť k jídlu, může jít o infekci nebo jiné zdravotní potíže.

zakerna-macka-2
Zdroj: vedelijsteze.cz

Virové infekce

Jednou z nejčastějších příčin nadměrného kýchání jsou virové infekce dýchacích cest. Ty mohou poškodit sliznice a způsobit podráždění, které vede ke kýchání. Portál neakasa.com uvádí, že mezi nejčastější virové infekce u koček patří kočičí herpesvirus, kočičí kalicivirus a virus kočičí imunodeficience. Tyto viry jsou velmi nakažlivé a šíří se zejména v prostředí, kde žije více koček. Přenášejí se kapénkami při kýchání, kašli, slinami nebo hlenem – a mohou se zachytit na miskách, hračkách nebo kočičí toalete.

Bakteriální infekce

Bakteriální infekce nejsou sice tak běžné jako virové, ale často se objevují jako sekundární onemocnění. Virová infekce může oslabit imunitu a poškodit sliznice, čímž se vytvoří příznivé prostředí pro růst bakterií. Mezi nejčastější bakteriální onemocnění patří Bordetella bronchiseptica, Mykoplasma a Chlamydophila felis. Tyto infekce mohou být ještě vážnější, zejména pokud má kočka oslabený imunitní systém. Léčba obvykle zahrnuje podávání antibiotik.

Alergie

Možná by vás to nenapadlo, ale stejně jako lidé, i kočky mohou trpět alergiemi, ačkoli jsou o něco méně časté než u psů. Mezi příznaky alergie patří kýchání, svědění, slzení očí či podráždění kůže. Běžné alergeny v domácnosti zahrnují pyl, prach, spóry plísní, některé potraviny nebo čistící prostředky. Pokud vaše kočka kýchá, ale jiné příznaky infekce se neobjevují, může jít o alergii. V takovém případě je dobré poradit se s veterinářem, zejména pokud příznaky přetrvávají a neznáte jejich přesný spouštěč.

Cizí předměty

Zvědavé kočky často prozkoumávají svět nosem. Občas se jim do nosních cest může dostat cizí předmět, jako je například stéblo trávy, kousek hračky nebo hmyz. Pak začne kočka náhle a prudce kýchat a může si tlapkou škrábat nos. V takovém případě je nejlepší navštívit veterináře, který předmět bezpečně odstraní.

Občasné kýchnutí není důvod k panice. Pokud se však kýchání opakuje často nebo je doprovází jiné příznaky, určitě je lepší nenechat to jen tak. Tvá kočka ti po návštěvě veterináře poděkuje minimálně tím, že se bude opět cítit lépe.