Je lepší si dát kávu před jídlem nebo po jídle? Tohle říká věda

Přemýšlel jsi někdy nad tím, kdy je lepší dát si kávu, a to před jídlem nebo po něm? Závisí to na tom, co si od ní slibuješ.

zalievana-kava
Zdroj: Vedelijsteze.cz

Mnoho lidí si nedokáže představit start do nového dne bez toho, aniž by si dali šálek kávy, která je nakopne. Pravděpodobně i ty si dáš více než jednu šálku denně. Zamýšlel sis někdy nad tím, zda je lepší dopřát si ji před jídlem nebo po jídle? Kdy si dáš kávu, může ve velké míře ovlivnit trávení, hladinu cukru v krvi, vstřebávání živin a také samotný účinek kofeinu. Není proto jedno, kdy si ji dáš. Pojďme se na toto téma podívat teď společně níže.

Co všechno káva dokáže ovlivnit

Vliv na hladinu cukru v krvi

Možná by tě to nenapadlo, obzvláště pokud jsi zdravý a nemáš žádné zdravotní problémy, ale káva má potenciál ovlivnit metabolismus cukrů. Studie z University of Bath ve Velké Británii ukázala zajímavý efekt černé kávy před snídaní a to, že může zvýšit hladinu cukru až o 50 % vyšší než normálně. Důvodem je, že kofein dočasně snižuje citlivost na inzulín, čehož výsledkem je, že tělo hůře zpracovává cukr. Jinými slovy, káva nalačno dokáže oslabit schopnost organismu regulovat glukózu z následného jídla. Výzkumníci proto doporučují kávu si dát až po tom, co se najíš. Platí to obzvláště pro lidi s rizikem cukrovky nebo kolísavým cukrem.

Vliv na trávení a žaludek

Dalším aspektem, který může káva ovlivnit, je trávení. Káva je známá tím, že stimuluje tvorbu trávicích šťáv. Co to ale znamená? Pití kávy zvyšuje vylučování gastrinu a žaludeční kyseliny, které pomáhají rozkládat jídlo v žaludku​, přibližuje server news-medical.net. Rovněž podporuje vylučování žluči (přes hormon cholecystokinin), což napomáhá trávení tuků. Z tohoto pohledu dává smysl tradiční šálek kávy po jídle může mírně povzbudit trávení těžšího oběda. Kromě toho káva také urychluje střevní motilitu, tedy pohyby střev. Výzkumy ukazují, že dokáže stimulovat „posun“ jídla tlustým střevem podobně jako jídlo, a až o 23 % více než bezkofeinová káva či 60 % více než voda. Mimochodem, to je i důvod, proč někteří lidé pociťují nutkání na toaletu krátce po vypití kávy, což může pomoci při zácpě.

kava-salka-kavy-2
Zdroj: Vedelijsteze.cz

Na druhé straně se často říká, že káva na prázdný žaludek škodí. Prý způsobuje pálení žáhy nebo vředy. Co na to říká věda? Ukazuje se, že u většiny lidí káva v přiměřeném množství nezpůsobuje vážné zažívací těžkosti ani nalačno. Jinými slovy, výzkumy nenašly přesvědčivý důkaz, že by běžné pití kávy vedlo k vředům žaludku. Také třeba říci, že samotná káva není považována za hlavního viníka pálení žáhy. Problémy většinou souvisí s jinými faktory jako je například nezdravá strava či obezita. Samozřejmě, citlivost je individuální.

Vstřebávání živin

Potom je tu vstřebávání živin. Asi by tě to nenapadlo, ale ukazuje se, že káva dokáže ovlivnit vstřebávání některých minerálů, hlavně železa, uvádí McGill University. Je to způsobeno tím, že v kávě se nacházejí polyfenoly – antioxidanty, které však mají schopnost vázat se na železo z jídla a snižovat tak jeho absorpci ve střevech. Pokud vypiješ šálek kávy přímo s jídlem bohatým na železo(například s masem či listovou zeleninou), může se do těla vstřebat citelně méně tohoto minerálu.

Jedna studie dokonce zjistila, že káva snížila vstřebávání železa z hamburgerového jídla přibližně o 39%. Treba ale uvést, že účinek se týká hlavně nehemového železa z rostlinné stravy. Zajímavostí je, že když si účastníci dali kávu hodinu před jídlem, na vstřebávání železa to nemělo prakticky žádný vliv, ale káva vypitá hodinu po jídle už blokovala železo podobně jako když byla podána přímo s jídlem. Co to ale znamená? Pokud jsi zdravý, tak to nepředstavuje pro tebe zásadní problém, nebo pokud máš rozmanitou stravu. No pokud jsi například vegetarián odkázaný na rostlinné zdroje, doporučuje se vyhnout se kávě těsně při jídle. Ideální je, když si kávu dopřeješ v tomto případě hodinu nebo dvě po jídle, aby se živiny měly čas vstřebat.

Účinek kofeinu a energia

Přejděme teď pravděpodobně k hlavnímu důvodu, proč pijeme kávu. Aby nás nakopla. Tu zohrává načasování také roli v tom, jak intenzivně kofein pocítíme. Přirozeně, když piješ kávu hladový, resp nalačno, tak se vstřebá rychleji a pocítíš nástup energie rychleji. Treba ale říci, že absorpce kofeinu může u citlivějších osob vyvolat i prudší účinky, například nervozitu, třes či bušení srdce​.

Naopak, když si kávu dáš s jídlem nebo po jídle, tak efekt kofeinu nastoupí později. Potrava zpomalí průchod kávy trávicím traktem a tím i vstřebávání kofeinu do krevního oběhu​, vysvětluje server clevelandclinic.org. Výsledkem může být mírnější, postupnější povzbuzení bez větších výkyvů.

Když potřebuješ rychle nakopnout, tak by sis měl dát kávu nalačno, pokud ti to nedělá problémy. Naopak, pokud potřebuješ energii rozložit na delší dobu, tak je lepší si ji dát po jídle.

Kdy je lepší dát si tedy kávu?

Je tedy lepší dát si kávu před nebo po jídle? Univerzální odpověď neexistuje, záleží od tvého cíle a citlivosti na kávu. Z pohledu metabolismu cukru a prevence výkyvů je výhodnější dopřát si nejdříve jídlo a kofeinový šálek až potom. Co se týká trávení, většině lidí káva před jídlem neublíží, ale káva po jídle může přirozeně podpořit trávicí procesy. Při vstřebávání živin, hlavně železa, to závisí na tom, zda ho přijímáš v dostatečném množství. Pokud ho máš nedostatek, tak by sis kávu měl pít po jídle. Naopak, pokud s tím nemáš problém, můžeš si ji dopřát i před.

Komentáře