Je pravda, že po 19. hodině bys už neměl nic jíst, pokud nechceš přibrat?

Zákaz jíst po 19. hodině jako univerzální pravidlo nemá oporu ve vědeckých důkazech.

priberanie a jedlo vecer
Zdroj: Vedelijsteze.cz / Martin Borko

Trápí nás to všechny a dokonce i muže, i když si to mnozí nepřiznávají, obezita. Jedná se o celosvětový problém, který je čím dál větší. Možná jsi už slyšel větu, že bys večer neměl jíst, nejčastěji se zmiňuje 19:00, jinak budeš přibírat. Mnoho lidí totiž věří, že tělo, čím více se blížíme ke spánku, pracuje méně efektivně a to, co sníme, se prostě přemění na tuk. Je ale na tom něco pravda, nebo jde o mýtus? Pojďme se níže podívat na toto téma.

Co rozhoduje o přibírání

Nejprve si ale řekněme, proč vlastně přibíráme. Odborníci se shodují, že to, zda přibereme nebo ne, závisí hlavně od celkového množství kalorií, které přijmeme. Jinými slovy, ne čas dne, ale co a kolik toho sníte, rozhoduje o přírůstku na váze.

Mnoho lidí si třeba myslí, že mozek během spánku nefunguje. To ale není pravda, skvělým příkladem je snění. Podobně funguje i naše tělo. Metabolismus člověka pracuje nepřetržitě i během spánku, i přesto, že výdej energie se snižuje. Tělo ale i tak neustále spaluje kalorie, protože musí pohánět orgány, vysvětluje server University of Arkansas for Medical Sciences.

Co to tedy znamená? Kalorie konzumované večer se tedy samy o sobě „nelepí“ více než kalorie během dne. Člověk obecně přibírá tehdy, když přijme více kalorií, než utratí a je jedno, jestli je to ráno nebo večer.

Tento obecný princip potvrzuje i americké Národní informační centrum pro kontrolu hmotnosti.

„Nezáleží na tom, v jakou denní dobu jíte. Rozhodující je, co a kolik sníte a kolik fyzické aktivity během celého dne vykonáte, protože právě to určuje, zda přiberete, zhubnete nebo si udržíte svou hmotnost.“, uvádí.

Kde vznikl mýtus, že jídlo konzumované večer přispívá více k přibírání?

Možná se teď ptáš, proč panuje tato představa, že když konzumujeme potraviny blíže k večeru, více se „lepí“ na naše břicha. Důvodem jsou hlavně stravovací návyky a výběr jídel. Večer, po celém dni, máme často více času a doma nás láká lednice či skříňka se sladkostmi.

Často večer nekonzumujeme potraviny proto, že máme hlad, ale proto, že si dopřejeme nějakou pochoutku k televizi. Typickým příkladem je člověk, který si po večeři otevře balíček chipsů nebo zmrzlinu k televizi a bezmyšlenkovitě ho sní celý, protože se nevěnuje signálům svého těla.

Co to ale znamená pro tebe?

Klidně si tedy můžeš dát pozdní večeři nebo svačinu i večer, pokud máš pocit hladu. Nepřiberes z toho více než v jinou část dne.

Na druhou stranu je třeba říct, že některé potraviny mohou zhoršit kvalitu spánku. Odborníci například radí sníst poslední větší jídlo dne přibližně 2–3 hodiny před spaním. Ideální je, když na večer konzumujete potraviny, které jsou snadno stravitelné, jako je například kousek ovoce, jogurt nebo hrst ořechů.

Komentáře