Jsou kočky barvoslepé? Podívej se, jak vnímají svět v porovnání s lidmi

Vnímají kočky svět kolem nás v jiných barvách?

macka oci_2
Zdroj: Vedelijsteze.cz

Říká se, že psi jsou barvoslepí. Ve skutečnosti je to však mýtus. Pravdou ale je, že nevidí stejně jako my, lidé. Psi oproti lidem vnímají pouze variace modré, žluté a šedé. Nevidí tedy červenou, zelenou ani žádné variace těchto barev. Pojďme ale nyní k dalšímu běžnému domácímu mazlíčkovi. K kočkám a jak ony vidí svět kolem nás.

Vidí kočky barvy?

Otázka zní, vidí kočky stejně jako lidé nebo ne? Respektive, vidí barvy?

Krátká odpověď je, že jejich zrak je odlišný od toho našeho a svět vidí ve barvách, vnímají ho v jiných odstínech v porovnání s námi. Možná se nyní ptáš, jak tedy vidí.

rysava-oranzova-macka
Zdroj: vedelijsteze.cz

Jaké barvy vidí kočky?

„Dokáží rozlišit některé barvy, i když ne tak široké spektrum jako lidé. Jejich svět tedy není černobílý.“

Klíčovou roli v tom, jak vidí barvy, hraje struktura jejich očí. Mají dva typy čípků (což jsou buňky na vnímání barev), zatímco lidé mají tři. Také mají mnohem více tyčinek, což jim umožňuje lépe vidět ve tmě. Vraťme se ale k čípkům, které jsou klíčové při identifikaci barev. Na rozdíl od lidí je mají nejenom dva druhy, ale mají také 10× méně čípků na jednotku plochy sítnice v některých oblastech, zejména v tzv. centrální části, kde se zpracovává barevné vidění.

Pojďme ale k číslům, abys si mohl udělat lepší představu. Lidé jich mají přibližně 6 milionů na jedné sítnici, zatímco kočky jich mají okolo 2–3 miliony kusů. Znamená to, že jejich hustota v sítnici je výrazně nižší, což omezuje jejich schopnost vnímat barvy.

Důležité je říci, že přesné barvy, které kočky vidí, jsou stále předmětem diskusí. Předpokládá se však, že vnímají především modré a žluté odstíny, zatímco červené a zelené barvy vnímají jako šedé, podobně jako lidé s červeno-zelenou barvoslepostí.

Mají kočky slabý zrak? Krátká odpověď zní, že ne

Může se zdát, že kočky mají horší zrak než my, ale to není pravda. I když v souboji rozpoznávání barev bychom vyhráli, v jiných oblastech mají náskok.

Není nadarmo řečeno, že jsou to noční stvoření. Vzhledem k tomu, že mají výrazně více tyčinek, vidí násobně lépe v noci. Kočkám stačí jen šestina světla, které potřebujeme my, abychom v noci viděli. Jinými slovy, jejich oči jsou přizpůsobeny tak, aby propouštěly více světla k sítnici, což jim umožňuje v noci vidět zásadně lépe.

Kde ještě excelují, je výborné vnímání pohybu a hloubky, což z nich dělá efektivní lovce. Mají také širší periferní vidění než lidé.

Na druhé straně je třeba říci, že jsou středně dalekozraké. Znamená to, že špatně vidí velmi blízké objekty i objekty vzdálené více než šest metrů. To je však přesně optimální vzdálenost pro sledování a lov kořisti, jako jsou např. myši nebo ptáci. Vzdálené objekty (6 metrů a dál) vnímají rozmazaně, ale to jim nevadí, protože se zaměřují hlavně na blízké pohyby. Pro kočku jako predátora je takový zrak výhodou, zatímco z pohledu člověka, který vidí ostře do přibližně 30 metrů, by to byla, samozřejmě, nevýhoda.

zakerna-macka-2
Zdroj: vedelijsteze.cz

Předměty velmi blízko u nosu (např. méně než 25 cm) nevidí úplně ostře, nicméně to vyrovnávají fousky, které jim pomáhají „cítit“ prostor. Jinými slovy, při pohledu na velmi blízké předměty se mohou spoléhat více na čich a hmat než na zrak.

Komentáře