Jsou malé psy opravdu agresivnější než velké nebo se jedná o mýtus? Toto říká věda. Tyto psy jsou nejvíce agresivní!
Vědci zkoumali, zda jsou malé psy skutečně agresivnější než velké. Seznam nejagresivnějších plemen tě možná překvapí.
Pravděpodobně jsi to už viděl. Šel jsi po ulici a proti tobě kráčel malý pes, který by nejraději roztrhal tebe nebo tvého většího psa. Nebo jsi byl svědkem vtipné scény, kde malý pes pronásledoval o mnoho většího, který se bál bitky. Je to jev, s kterým se můžeš setkat poměrně často. A proto je na místě otázka, jsou malé psy skutečně agresivnější než ty větší? Pojďme se na tuto tému podívat blíže.
Co říkají výzkumy o agresivitě malých psů
Tento fenomén zkoumalo několik vědců. Možná si myslíš, že jde jen o mýtus, ale pravda je, že tomu tak není. Problematic könnten sich zum Beispiel die Forscher der Universität Helsinki widmen, die das Verhalten von mehr als 9 000 Hunden analysierten.
Vědci se snažili odpovědět na otázku, které faktory souvisí s agresivním chováním u psů a v jakých situacích se toto chování projevuje. Mezi jejich konkrétní cíle patřilo prozkoumat vlastnosti psa, například velikost, věk, pohlaví, plemeno, úroveň strachu nebo přítomnost dalších psů v domácnosti a další, a jejich souvislost s agresí. Zaměřili se také na rozdíly v chování vůči majitelům a vůči cizím lidem.
Výsledky ukázaly, že menší psi skutečně vykazují vyšší míru agresivity než středně velké a velké plemena a to zejména ve formě vrčení, štěkání a občasného pokousání.
„Malé psy se častěji chovají agresivně než větší, ale jejich projevy nejsou vnímány jako tak hrozivé, a proto jsou často ignorovány,“ konstatují výzkumníci.
Zajímavé bylo také zjištění, že psi, kteří tráví více času ve společnosti jiných psů, se chovají méně agresivně než ti, kteří žijí osamoceně.
Která plemena byla nejagresivnější
Za nejagresivnější plemena studie označila pudla, zejména toy, miniature a střední. Tyto psi byly obzvláště útočné vůči neznámým lidem. Vysoko se umístil také miniaturní briard, který často reaguje verbální a obrannou agresí. Ze středně velkých plemen špatně dopadla například dlouhosrstá kolie, jejíž chování souvisí zejména se strachem, který bývá častým spouštěčem agresivity.
„V naší vzorce byly nejagresivnějšími plemeny dlouhosrstá kolie, pudl (toy, miniatur a střední) a miniaturní briard,“ uvádějí výzkumníci.
Z předchozích studií také vyplývá, že mezi nejagresivnější patří čivava, jezevčík a Jack Russell teriér. Jedna brazilská studie dokonce našla souvislost mezi hmotností psa a mírou agresivity – s každým kilogramem navíc klesá riziko agresie přibližně o 3 %.
Tato plemena se opakovaně umisťují vysoko, pokud jde o vrčení, štěkot či pokusy o ukousnutí, zejména když se cítí ohrožení nebo jim někdo naruší teritorium.
A která jsou naopak nejpokojnější?
Na opačném konci žebříčku se umístila plemena jako labradorský retrívr a zlatý retrívr. Tato plemena jsou obecně známa jako nejpřátelskější psi. Ve studiích vynikají nízkou úrovní strachu i agresivity.
Mezi další mírumilovná plemena patří například Bichon Frisé, Cavalier King Charles Spaniel, Baset či Bernský salašnícký pes.
Je třeba dodat, že agresivita malých psů byla ve výzkumech měřena zejména skrze štěkání, vrčení a „naprázdno“ kousání. I když dělají více „humbuk“, zřídka způsobí vážná zranění, na rozdíl od velkých plemen.
Proč jsou vlastně malí psi agresivnější?
Možná se teď ptáš, co je skutečnou příčinou jejich chování. Jedno z možných vysvětlení by se dalo shrnout slovy: „Nejsem agresivní, jen se bojím.“
Malý pes žije ve velkém světě. Všechno kolem je pro něj obrovské: lidé, auta, jiní psi, dokonce i nábytek. Někteří veterináři a etologové se shodují, že právě pocit zranitelnosti vede malé psy k obrannému chování.
„Malá plemena mohou reagovat podrážděně, protože mají více důvodů bát se,“ tvrdí odborníci.
Jen pro zajímavost, podobný jev známe i u lidí. Mluví se o tzv. Napoleonově komplexu, kdy nižší člověk vystupuje přehnaně sebevědomě či agresivně, aby si vynutil respekt. U psů se zas mluví o syndromu malého psa, který souvisí právě s touto defenzivní formou chování.