Když sdílíš fotky z mobilu, nevědomky prozrazuješ i svou polohu. Tuhle funkci si raději hned vypni!

Fotografie ukládají i údaje o tom, kde a kdy byly vytvořeny. Pokud tyto informace neodstraníš, můžeš prozradit svou polohu úplně cizím lidem.

zdielanie fotografie spolu s polohou_2
Zdroj: vedelijsteze.cz / Martin Borko

Soukromí na internetu je čím dál více diskutovaným tématem. Přispívají k tomu různé úniky dat z online služeb, kybernetické útoky na uživatele a podobně. Málokdo si uvědomuje, že to, co jednou nahráli na internet, tam zůstane navždy. Kdokoli může stáhnout naše informace, zaznamenat je a pokud se jednou staly součástí úniku dat, je nemožné je z kybernetického prostoru odstranit.

Možná i ty si píšeš s různými lidmi na internetu. Často i s takovými, které pořádně neznáš. Málokoho by ale napadlo, že to, co sdílíš, lze snadno zneužít, a to zvlášť tehdy, když sdílíš informace s neznámou osobou. Pokud si s někým píšeš, měl bys tedy dobře zvážit, zda mu například pošleš fotografii, bez ohledu na to, co je na ní. Důvodem je, že často z ní lze vyčíst, kde byla vytvořena, například u tebe doma.

V poslední době se technika „reverse location guessing“ stala poměrně populární. Ve své podstatě jde o hádání místa, kde byla fotografie vytvořená, na základě znaků z ní. Tato metoda si dosud vyžadovala poměrně hodně času, ale to se změnilo s příchodem umělé inteligence. Dnes jsou některé modely, jako například ChatGPT, schopné odhadnout lokalitu, kde byla fotografie vytvořená, s poměrně velkou přesností.

Jak odstranit místo, kde byla fotografie vytvořená

Některé funkce telefonu však dokážou toto hádání, kde byla fotografie vytvořená, ještě více zjednodušit. Abychom byli přesní, ne zjednodušit, ale rovnou říci, kde byla vyfocena. Možná se teď ptáš, jak to všechno funguje. Když si vyfotíš nějaký obrázek na telefonu, tak se kromě samotné fotky do souboru uloží i různé technické údaje. Nazývají se metadata nebo přesněji EXIF údaje. Tyto údaje se ukládají přímo do souboru s fotografií, tedy například do .jpg a i když nejsou viditelné jako součást obrázku, pokud víš, kde hledat, dají se zobrazit.

Možná o tom nevíš, ale pří většině telefonů přednastavená aplikace fotoaparátu zaznamenává, kde byly fotografie vytvořeny. Tyto údaje se do fotek ukládají. Díky tomu si můžeš například v aplikaci Galerie prohlížet fotky podle místa, kde byly vytvořeny.

Fotografia poloha_1
Zdroj: vedelijsteze.cz / Martin Borko

Problémem je, že pokud pošleš takovou fotografii bez toho, že bys tyto údaje odstranil, prozradíš svou polohu osobě na druhé straně.

V aplikaci Galerie polohu odstraníš tak, že otevřeš fotografii a posuneš prstem směrem nahoru. Poté klikni na možnost Upravit a následně odstraň polohu. Fotku pak můžeš sdílet.

Když takto odstraníš polohu, osoba na druhé straně nebude moci z popisu fotografie vyčíst, kde byla vytvořena.

Takto vypneš ukládání polohy do fotografií

Můžeš to ale i automatizovat a nastavit si, aby se do fotografií neukládaly informace o poloze. V případě aplikace Fotoaparát otevři nastavení a na kartě Všeobecné vypni lokalizační služby.

Výše uvedený postup se může mírně lišit v závislosti na modelu telefonu, případně aplikací, které používáš. Tyto funkce bys ale neměl přehlédnout, a to hlavně tehdy, pokud posíláš fotografie lidem, kterým úplně nedůvěřuješ.