Může běžná baterie po záruce explodovat nebo způsobit dokonce požár? Tohle bys měl o bateriích vědět

I obyčejná baterie, kterou máš doma už roky, může být časovanou bombou. Podívej se, co se děje s baterií po záruce, jaká rizika hrozí a proč bys je neměl skladovat donekonečna.

bateria_2
Zdroj: Vedelijsteze.cz / Martin Borko

Pravděpodobně máš také doma a ne jedinou, ale hned několik baterií. Ty možná leží v zásuvce stolu nebo v skříni a to i několik měsíců, případně déle. Přemýšlel jsi nad tím, jak dlouho můžeš běžné baterie skladovat a co se stane po tom, co jim skončí záruka? Může taková baterie způsobit požár? Odpověď tě určitě překvapí. Pojďme se na ni ale podívat níže.

Nejčastěji jde o jednorázové alkalické baterie typu AA nebo AAA. Přestože jsou považovány za bezpečné, i ony mohou po čase představovat riziko, a to zejména tehdy, pokud je skladuješ nesprávně nebo jsou už po záruce. Ano, i baterie mají záruku. Pojďme se ale postupně podívat na to, co se s nimi děje od okamžiku, kdy opustí továrnu. Pojďme se na toto téma podívat spolu s webem vosveteit.sk.

Co se děje s baterií v průběhu času?

Od okamžiku výroby baterie postupně ztrácí svou kapacitu, a to i v situaci, kdy ji nepoužíváš. Tento jev se nazývá samovybíjení, resp. degradace baterie. Uvnitř baterie dochází k pomalé degradaci chemických látek, vysychá elektrolyt a tvoří se plyny jako vodík. Výrobci proto uvádějí datum minimální trvanlivosti, obvykle 7 až 10 let. Po této době se zvyšuje riziko, že baterie selže, ztratí schopnost dodávat energii nebo se fyzicky poškodí. Akumulovaný plyn může dokonce způsobit prasknutí obalu a únik elektrolytu, tedy hydroxidu draselného.

bateria_4_1
Zdroj: Vedelijsteze.cz / Martin Borko

V alkalických bateriích probíhají elektrochemické reakce mezi zinkem a oxidem manganistým. S časem, zejména po vybití nebo dlouhém skladování, nastávají různé změny. Tvoří se plyn, který zvyšuje vnitřní tlak, elektrolyt vysychá, což snižuje efektivitu přenosu iontů, a vnitřní části korodují, což může vést k prasknutí obalu baterie. Pokud se baterie probodne, elektrolyt protéká a reaguje s vlhkostí a CO₂ ze vzduchu. Výsledkem jsou bílé křišťálové usazeniny, které jsou silně žíravé. Určitě je neignoruj, mohou ti zranit kůži nebo oči při kontaktu.

Může baterie způsobit požár?

Možná se nyní ptáš, zda hrozí riziko požáru, pokud narazíš na některé z těchto baterií. Dobrou zprávou je, že u běžných alkalických baterií je riziko požáru velmi nízké. Na rozdíl od lithiových baterií, které najdeš v smartphonech nebo noteboocích, alkalické články neobsahují hořlavý elektrolyt. To ale neznamená, že by si baterie po záruce měl používat, právě naopak. V ideálním případě by jsi je měl recyklovat. Největším rizikem je jejich únik a poškození elektroniky. Pokud však dojde k zkratu, například při kontaktu s kovovým předmětem, nebo pokud by jsi je pokusil nabíjet, může dojít k přehřátí a v extrémních případech i k explozi.

Pozor ale na baterii ve smartphonu

Jak jsme ale již zmínili, problém může nastat v případě baterií, které najdeš ve smartphonu. Lithium-iontové baterie, které se nacházejí ve smartphonech a jiné elektronice, jsou citlivější a potenciálně nebezpečnější. Pokud jsou staré nebo poškozené, mohou se přehřát, vznítit nebo dokonce explodovat. I když jde o jiný typ baterie, jejich případ jen potvrzuje, že každou použitou baterii by jsi měl brát vážně.