Může poloha při spánku ovlivnit asymetrii tvé tváře? Toto bys měl vědět
Každý z nás má přirozeně asymetrickou tvář. Na její podobu ovlivňuje zejména genetika, ale s přibývajícím věkem se asymetrie zvýrazňuje i kvůli ochabování pokožky.
Asymetrie obličeje je přirozený jev, který se objevuje u každého člověka. Nikdo nemá dokonale symetrický obličej, kdyby to tak bylo, vypadali bychom opravdu směšně. I když naše poloviny obličeje nejsou zcela rozdílné, malé detaily, které tvoří rozdíly na naší tváři, nás dělají jedinečnými. V poslední době se čím dál více mluví o tom, že poloha při spánku může ovlivnit asymetrii obličeje. Je na tomto tvrzení však něco pravdivého?
Naše obličeje jsou symetrické
V dnešní době se klade velký důraz na dokonalý vzhled. Na sociálních sítích nacházíme spoustu filtrů, které nám ukazují, co vše je na našem obličeji nebo postavě „špatně“. I díky velkému vlivu sociálních sítí si uvědomujeme různé nedostatky na našem těle, které bychom si možná jinak ani nevšimli.
Použijeme-li filtr, který obrátí náš obličej, můžeme si výrazněji všimnout naší asymetrie obličeje. Asymetrie obličeje je ve velké míře podmíněná genetikou. Kromě genetiky však může být ovlivněna environmentálními faktory.
Výzkum dokazuje, že jedním z hlavních důvodů, který zvýrazňuje asymetrii obličeje je žvýkání na jedné straně úst. Žvýkací návyky posilují svaly a při stálém používání jedné strany tyto svaly nerovnoměrně rostou.
Je důležité také říci, že ve starším věku je přirozeně výraznější vidět asymetrii obličeje. V mladém věku je obličej člověka, plný měkkých tkání, které zakrývají asymetrii. Ve starším věku se tento objem přirozeně ztrácí a některé kostní rozdíly jsou více viditelné.
Může asymetrii obličeje ovlivnit i poloha při spánku?
Do roku 2016 neexistovaly žádné důkazy o tom, že spánek, nebo jiné návyky našeho životního stylu mohou ovlivnit asymetrii obličeje. Studie z tohoto roku, však naznačila, že by to mohlo být možné. Vědci hovoří o tom, že pravidelné spaní na jednom boku a kontakt obličeje s polštářem, by mohl ovlivnit vznik vrásek právě v té části obličeje, na které spíš.
Dr. Tripathi, dermatolog pro portál self.com uvádí, že i když tento výzkum poukázal na vznik vrásek během spánku, není to jediný faktor, který může ovlivnit asymetrii obličeje. Říká, že ještě větším viníkem, který dokáže zvýraznit tvou asymetrii obličeje, je nerovnoměrné vystavování obličeje slunci.
Právě nepoužívání SPF krémů a nesprávné opalování se může vést k rychlejšímu stárnutí kůže. Jak jsme zmínili na starší, převislé kůži výrazněji vidno vrásky, ale i asymetrii obličeje.
Pokud chceme mluvit o výrazné změně, která by mohla nastat v asymetrii obličeje, tak by to musel být dlouhodobý proces. Pokud bys desetiletí, každou noc cca 8 hodin, spal na stejné straně hypoteticky by to bylo možné. Avšak jistě nikdo při spaní neleží celou noc rovnoměrně na stejné části obličeje, takže tento vliv na asymetrii obličeje, není reálný.
Kromě genetiky, žvýkacích návyků a působení slunečního záření hraje určitou úlohu i životní styl a zdraví. Například ztráta zubů, zejména v mladším věku, může způsobit pokles jedné strany čelisti, což vede k viditelné asymetrii v pozdějším věku.