„Nečti zblízka! Nečti potmě, zkazíš si oči a budeš muset nosit brýle.“ Je to pravda, nebo mýtus?
Už jsi slyšel, že čtení při špatném světle ti může pokazit oči? Odborníci se na toto téma podívali blíže a výsledky mohou někoho překvapit.
Asi každý z nás už alespoň jednou v životě slyšel výrok: “Nečti tak blízko, protože budeš potřebovat brýle!” Nebo něco podobného: “Nečti při špatném světle, pokazíš si oči!” Tato tvrzení jsme jako děti slyšeli dost často. Rodiče je vyslovovali v dobré víře, že chrání zrak svých potomků před nevyhnutelnou cestou k brýlím. Ale zamýšlel jste se někdy nad tím, zda je toto opakovaně pronesené tvrzení opravdu pravdivé? Co když čtení zblízka nebo při špatném světle není tak škodlivé, jak jsme dosud mysleli?
Poškozuje čtení zblízka nebo při špatném světle zrak?
Často jsme slyšeli, že bychom neměli číst při špatném světle nebo moc zblízka, protože bychom si tím poškodili zrak. Nikdo nám však nikdy neřekl, proč by to tak mělo být. A co když to tedy opravdu není tak, jak nám to říkali naši rodiče? I když se toto tvrzení předává z generace na generaci, nemusí to být nutně pravda.
Stránka Hoaxy a podvody na svém facebookovém účtu vysvětluje, jaká je skutečná pravda. Uvádí, že ačkoli tento názor přetrval celé generace a mnoho rodičů se domnívá, že nesprávné osvětlení nebo příliš krátká vzdálenost při čtení může přímo způsobit krátkozrakost, není tomu tak. Ve skutečnosti jde o mýtus, který není založen na důkazech.
Odkud tento mýtus pochází?
Tento mýtus se předává z generace na generaci. Děje se tak, protože právě v době, kdy děti studují na základní škole, se u mnohých projevuje krátkozrakost. Jedná se tedy o období, kdy děti tráví hodně času nad knihami, učebnicemi nebo v dnešní době i mobilními telefony a počítači.
Nicméně tato nemoc je především geneticky podmíněná. Je to onemocnění, při kterém člověk dobře vidí zblízka, ale na dálku je vidění slabší nebo rozmazané. I když čtení při špatném osvětlení nebo zblízka přímo nezpůsobuje tuto nemoc, může vést k únavě očí, což je jeden z rizikových faktorů krátkozrakosti.
Co říká věda?
K této otázce se obrátilo několik studií, které přinesly podobné výsledky. Australská studie The Sydney Myopia Study zkoumala tisíce dětí a jejich vizuální návyky. Zjistila, že krátkozrakost ovlivňuje zrak v závislosti na časovém rozsahu. Tedy na tom, zda a kolik času dítě tráví čtením nebo hraním na telefonu nebo notebooku. To, jaké světlo přitom dítě mělo zapnuté, nemělo žádný vliv na rozvoj krátkozrakosti.
Tuto skutečnost potvrdila i studie American Academy of Ophthalmology, která vysvětluje, že světlo nemá žádný vliv na vznik krátkozrakosti. Ta vzniká kvůli tvaru nebo délce oka. Dodávají, že čtení při špatném osvětlení může způsobit pouze dočasnou únavu očí.
Doporučení pro zdravé oči
Chcete-li předcházet únavě očí, měli byste dodržovat pravidlo 20-20-20. To říká, že každých 20 minut byste se měli podívat alespoň na 20 sekund na předmět, který je od vás vzdálený alespoň 6 metrů (tedy 20 stop). Dobré je také dodržovat bezpečnou vzdálenost 30 až 45 centimetrů od knihy nebo displeje.