Odborník prozradil, proč může být studená sprcha během horkého dne špatný nápad. Tohle si téměř nikdo neuvědomuje
Studená sprcha během horkého dne může tělu více ublížit než pomoci. Odborník prozradil, jaká teplota vody je nejvhodnější, pokud se chceš efektivně zchladit.
O různých výhodách studené sprchy jsi pravděpodobně už slyšel. Lidé, kteří si tento zvyk osvojili, pozorovali zlepšení nálady, snížení stresu, více energie a úlevu od bolesti při revmatismu. Mohlo by se zdát, že studená sprcha přináší jen výhody bez rizika. Ale je to opravdu tak? Pojďme se na tuto tému podívat blíže.
Expert pro server TheConversation.com varuje, že v létě může studená sprcha způsobit více škody než užitku. Určitě jsi už zažil ten pocit, kdy jsi byl přehřátý od slunce a chtěl ses rychle ochladit. V takovém případě se studená sprcha jeví jako ideální řešení. Ale to není tak úplně pravda.
Jak se přirozeně chladí lidské tělo?
Tvé tělo se chladí několika mechanismy, hlavně vyzařováním tepla, pocením a zvýšeným průtokem krve k pokožce. Jen pro zajímavost, přibližně 60 % tělesného tepla ztrácíš vyzařováním, tedy vyzařováním infračerveného záření do okolí. Dalších 22 % tepla ztrácíš pocením, které se stává hlavním chladícím mechanismem zejména když je okolní teplota vyšší než teplota těla.
Aby se tělo efektivně ochlazovalo, cévy u pokožky se rozšiřují, aby krev mohla dosáhnout blíže k povrchu, kde se může teplo uvolnit. Ideální teplota tvého jádra je kolem 37 °C. Při této teplotě fungují vnitřní procesy optimálně. Pokud se však vnitřní teplota zvýší na 39–40 °C a zůstane tak delší dobu, může dojít k poškození orgánů. Proto mozek prostřednictvím nervových signálů aktivuje chladicí mechanismy, jako je právě rozšiřování cév nebo zvýšení pocení.
Co dělá studená sprcha s tvým tělem?
Problémem je, že studená sprcha tyto mechanismy narušuje. Místo toho, aby tělo pomohla ochladit, vyvolá opačný efekt. Studená voda způsobuje zúžení cév u pokožky, čímž se sníží průtok krve na povrch a teplo zůstává u vnitřních orgánů. Tvé tělo si „myslí“, že je v chladu a musí si teplo udržet. Výsledkem je, že se vnitřní teplota nesnižuje, ale může se paradoxně udržovat nebo dokonce zvyšovat.
Voda s teplotou okolo 15 °C může navíc vyvolat takzvanou reakci studeného šoku. Ta způsobí náhle zúžení cév, prudké zvýšení krevního tlaku a přetížení srdce. Tento efekt může být nebezpečný zejména pro lidi s onemocněními srdce, jako je například ischemická choroba. Může vést k nepravidelnému srdečnímu rytmu, ba dokonce k selhání srdce, zejména pokud se přechází z extrémního tepla přímo do studené vody. Dobrou zprávou je, že takové případy jsou velmi vzácné.
Ani horká sprcha není řešením
Možná si řekneš, že řešením by mohla být horká voda. Ani to však není dobrý nápad. Horká voda ještě více zvyšuje teplotu těla, čímž zhoršuje přehřátí, což je během horkých dní naprosto nevhodné.
Jaká je ideální teplota vody, pokud se chceš ochladit?
Pokud se tedy ptáš, jaká teplota je ideální, odpověď je vlažná voda, někde mezi 26 a 27 °C. Taková sprcha je nejefektivnější, protože podporuje přirozené ochlazování bez rizika teplotního šoku. Pokud chceš použít chladnější vodu, doporučuje se snižovat teplotu postupně nebo nejprve namočit jen končetiny.
A ještě jedna věc, studená voda není moc účinná ani z hlediska hygieny. Hůře odstraňuje pot, maz a bakterie z pokožky, zároveň způsobuje stahování pórů, což může zhoršit pleť a vést ke vzniku akné.