Piješ dost vody? Tyto signály tvého těla většina lidí přehlíží. A pak se diví, proč mají problémy

Voda je nezbytná pro naše zdraví a správné fungování organismu. Pokud jí nepijeme dostatek, můžeme být dehydratovaní a spolu s tím si můžeme navodit řadu problémů.

voda_pohar s vodou_1
Zdroj: Vedelijsteze.cz

Často se říká, že bychom měli pít hodně vody. Pokud si vybíráš mezi džusem, sodou, malinovkami nebo vodou, jak už asi tušíš, čistá pitná voda je nejlepší volbou. Neobsahuje žádné kalorie ani jiné přísady a udržuje nás hydratované, což je nesmírně důležité pro správné fungování těla.

Naše tělo však nedokáže vytvářet a ukládat si zásoby vody na delší čas. Tekutiny se z těla ztrácejí močením, potením, ale i dýcháním. Denně z našeho těla vyloučíme 2–3 litry vody. Pro správné fungování našeho těla potřebujeme vyloučenou vodu nahradit.

Proč bys měl pít čistou vodu?

Naše tělo je z velké části tvořené vodou, proto je pro naše zdraví životně důležitá. Jen pro zajímavost, v závislosti na tvém věku to je přibližně 50 (starší lidé) až 70 % vody (novorozenci). Voda hraje důležitou roli při mnoha procesech, které probíhají v tvém těle. Její nejdůležitější funkcí je rozvoz živin do buněk a odstraňování odpadních látek. Kromě toho však chrání klouby a pomáhá udržovat tělesnou teplotu.

Pokud nebudeš dostatečně hydratovaný, můžeš pociťovat únavu, malátnost, bolest hlavy či závratě. Zároveň kůže může být suchá a méně pružná, rty popraskané a oči podrážděné. Kromě jiného nedostatek tekutin ovlivňuje i koncentraci a náladu. Při dlouhodobé dehydrataci se mohou zhoršit trávicí procesy, objevit zácpa nebo problémy s ledvinami.

Pro většinu lidí však nadměrná hydratace není běžná. Spíše se setkáváme s dehydratací, která může mít negativní vliv na tělo. Projevuje se žízní, únavou, návaly horka či zrychleným dýcháním. Důležité je také říci, že některé skupiny lidí jsou na dehydrataci více náchylné. Jde hlavně o starší lidi, kteří mají slabší pocit žízně. Stejně tak i děti, ty mají zase větší podíl vody v těle ve srovnání s dospělým člověkem. Proto by měly dbát na to, aby pravidelně pili vodu, a to i když necítí žízeň, zejména během horkých dnů nebo při zvýšené fyzické aktivitě.

Je možné se nadměrně hydratovat?

Většina z nás ví, že pokud nepijeme dostatek vody, hrozí nám dehydratace. Slyšel jsi však už o nadměrné hydrataci? K té dochází, když člověk vypije příliš velké množství vody. Pak se v těle sníží koncentrace elektrolytů, jako jsou chlorid, sodík a draslík.

Kolik vody bychom měli denně vypít?

Ačkoliv se často říká, že bychom měli vypít alespoň 2 litry vody denně, není to zcela pravda. Množství vody, které bychom měli denně vypít, je individuální a závisí na několika faktorech. Těmito faktory jsou pohlaví, hmotnost, výška, zdravotní stav nebo úroveň fyzické aktivity.

Portál health.ucdavis.edu uvádí, že bez ohledu na různé faktory, muži by měli vypít cca 13 šálků vody denně, ženy 9–10 šálků a děti okolo 7 šálků vody denně v průměru.

voda_pohar s vodou_2
Zdroj: Vedelijsteze.cz

Pokud však děláš nějakou fyzicky náročnější aktivitu, máš více kil či větší výšku, je možné, že pro svoje zdraví budeš potřebovat větší množství vody, než tento portál uvádí.

Může tě hydratovat i káva?

Mimochodem, jsi už slyšel tvrzení, že pokud jsi už žíznivý, tak je pozdě pít vodu, tak jde o mýtus. Ve skutečnosti je žízeň přirozený signál těla, nikoli pozdní alarm. Také mnoho lidí věří, že káva tělo dehydruje. Opak je pravdou. Vraťme se ale zpět k tématu.

Kromě jiného je dobré si uvědomit, že voda se nachází také v různých potravinách, jako je ovoce či zelenina. Množství vody obsahuje i mléko, mléčné výrobky či různé polévky. Proto se nemusíš bát, pokud v některý den nedosáhneš doporučený limit „šálků“ vody.

Jako i v jiných věcech, nejdůležitější je poslouchat své tělo. Pi tedy vodu, když si žíznivý, a dávej si pozor na dostatečný příjem tekutin, zejména během horkých dnů nebo při zvýšené fyzické námaze. Pamatuj, že voda je nejjednodušší a nejpřirozenější způsob, jak podpořit své zdraví.

Komentáře