Pračku má doma každý, ale jen málokdo ji používá správně. Tyhle tipy ti sníží účet za elektřinu

Práčka ti môže šetriť peniaze, ak vieš, ako ju správne používať. Pozri sa na tieto jednoduché triky, vďaka ktorým znížiš účet za elektrinu bez veľkých zmien.

pracka_1
Zdroj: Vedelijsteze.cz / Petra Fečiková

Elektřina je dnes jedním z hlavních položek v domácích rozpočtech. Mnozí z nás proto hledají různé způsoby, jak bychom mohli snížit své náklady právě na elektřinu. Nikdo ale nechce dělat drastické změny v životním stylu, a proto se snažíme zavádět drobné změny, které však můžou ušetřit naši peněženku. Málo lidí však ví, že právě praní prádla je skvělým způsobem, jak šetřit peníze na elektřině.

Tyto jednoduché tipy s pračkou ti sníží účet za elektřinu

Pračka patří mezi nejčastěji používané spotřebiče v domácnosti a zároveň mezi ty, které mohou při nesprávném použití spotřebovat překvapivě mnoho energie. Pokud se ji ale naučíš správně používat, můžeš ušetřit desítky eur.

Prat na nižší teplotě

Pokud si myslíš, že většina energie, kterou pračka spotřebuje, jde na její chod, jsi na omylu. Drtivá většina energie se spotřebuje právě na ohřev vody potřebné k praní. Teplotu, na kterou se voda ohřeje, určuješ ty pomocí pracích programů. Pokud pereš na vysokých teplotách, jako je 50 °C, 60 °C nebo 90 °C, pračka spotřebuje až dvojnásobek energie oproti praní na nižších teplotách.

I když některé oblečení nelze prát na nízkých teplotách, některým to naopak prospívá. Mnohé jemné materiály se perou pouze na nízkých teplotách, aby se nezničily. Také běžné denní oblečení, které není nijak výrazně znečištěné, stačí prát na nízké teploty. Oblečení ti tak vydrží déle a zároveň ušetříš na energii.

Nepřetěžuj pračku

I když se může zdát jako dobrý nápad dát do pračky co nejvíce věcí, aby jsi ji spustil jen jednou, není to nejlepší volba. Pokud je pračka přetížená, oblečení se nevypráví správně a pračka spotřebuje více energie. Ani velmi malé množství prádla není řešením. Při praní malého množství se spotřebuje stejné množství energie jako při správně naplněném bubnu. Pokud nevíš, jak ji naplnit, existuje trik, kterým zjistíš, že jsi do pračky dal správné množství prádla: pokud je pračka správně naplněná, měla bys do horní části bubnu vložit celou dlan.

Dbej na přesné dávkování pracího prostředku

Nevždy platí, že více je lepší. Více pracího prostředku neznamená, že se oblečení vypráví lépe. Nadměrné dávkování způsobuje hromadění zbytků prostředku v pračce. Když v ní zůstávají nečistoty nebo zbytky pracího prostředku, pračka automaticky aktivuje další prací cyklus, aby je odstranila.

Na další cyklus se ale spotřebuje další množství vody a elektřiny, což určitě není výhodné. Proto je důležité dát na správné dávkování pracího prostředku podle údajů uvedených na jeho obalu.

Staraj se o svoji pračku

Tak jako ostatní části v domácnosti, i pračka potřebuje tvou pozornost. Odstraňuje nečistoty z tvojího prádla, a proto občas potřebuje čistit i své vlastní části. Pravidelným čištěním pračky zabráníš plísním, zápachům nebo jiným nečistotám, které by se mohly přenést na tvoje oblečení.

Ideální je vyčistit zásobník na prací prostředek alespoň jednou týdně a také utřít buben octem. Kromě toho je dobré po každém praní nechat dveře pračky otevřené, aby se v ní nehromadila pára.