Připadají ti psi a kočky v obličeji stále podobnější? Vědci mají překvapivé vysvětlení, ale není moc potěšující
Studie ukazuje, že domestikace způsobila podobnost mezi psy a kočkami ve tvaru lebky, což je důsledek výběru ze strany člověka, důsledkem jsou však také časté zdravotní problémy u mnoha plemen.
Psi a kočky s námi žijí tisíce let. Odhaduje se, že psi s námi v domácnosti žijí přibližně 18 000 let. Některé studie uvádějí, že jsme mohli první vlky domestikovat dokonce už před 30 000 lety. Kočky s námi sdílí domácnost přibližně 10 000 let. Za tu dobu jsme si s nimi vytvořili přátelský vztah a pro mnohé jsou nejen „spolubydlícími“, ale také členy rodiny.
Domestikace způsobila zvláštní podobnost mezi kočkami a psy
Domestikace učinila z psů a koček diverzifikované druhy, ale zároveň je nějakým způsobem sjednotila, ukázal nový výzkum z Queen’s University Belfast, na který poukázal server theconversation.com. Vědci se podívali na to, do jaké míry domestikace ovlivnila tvar lebky koček a psů a zda způsobila konvergenci v jejich morfologických rysů navzdory evoluční vzdálenosti mezi těmito druhy.
Jinými slovy, ačkoli jsou psi a kočky evolučně velmi vzdálené (mají odlišné předky a vyvíjely se samostatně miliony let), zkoumali, zda se přesto nezačaly fyzicky podobat, a to zejména ve tvaru lebky a tváře.
Pokud bys nevěděl, konvergence je jev, kdy si dva odlišné druhy, které nejsou blízko příbuzné, začnou vyvíjet podobné tělesné znaky.
Jak vědci zkoumali lebky
Vědci se snažili odpovědět na výzkumnou otázku tak, že analyzovali tvar lebek koček a psů pomocí trojrozměrného (3D) skenování. Sbírali 3D data z lebek pocházejících z muzejních sbírek, veterinárních škol a digitálních archivů.
Do analýzy zahrnuli 1 810 lebek včetně různých domácích plemen koček (např. siamská, maine coon, perská) a více než 100 plemen psů, od krátkonosých, jako mopslík, až po dlouhonosé, jako kolia, jakož i lebky jejich divokých příbuzných (např. vlků a divokých koček).
Pomocí těchto údajů porovnávali tvar lebky v čase mezi jednotlivými plemeny a druhy, aby zjistili , do jaké míry domestikace ovlivnila jejich morfologii a zda došlo k konvergenci mezi psy a kočkami.
„Zatímco divoké druhy se vyvíjejí odlišně (divergentní evoluce), u domácích zvířat dochází k konvergenci, tedy k podobnosti mezi druhy kvůli výběru ze strany člověka.“
Proč se zvířata začínají podobat?
Možná se teď ptáš, k jakému závěru výzkumníci dospěli. Zjistili, že domestikace nejen zvýšila rozmanitost tvarů lebek u koček a psů, ale také způsobila, že se některá plemena obou druhů začala vzájemně podobat, především v případě rovných nebo prodloužených tváří.
Výzkum ukázal, že lidský výběr, ať už záměrný nebo nezáměrný, vedl ke konvergenci morfologických znaků mezi těmito evolučně vzdálenými druhy. A důvod? Lidé při výběru plemen často preferují rysy, které jim připomínají děti, např. velké oči, rovné tváře, kulaté hlavy. Jde o tzv. sociální spouštěče, které v nás vyvolávají potřebu se starat.
„Přestože psi a kočky mají rozdílné evoluční kořeny (oddělené asi 50 milióny let), některá domácí plemena, například perské kočky a mopslíci – mají podobný tvar lebky.“
Výběr podle vzhledu může zvířatům škodit
Je třeba ale uvést, že tento proces často vede k zdravotním problémům u zvířat, protože některé šlechtěné znaky (například rovná tvář) souvisí s dýchacími obtížemi, neurologickými poruchami a dalšími nemocemi.