Spí tvůj pes s tebou v posteli? Může to ovlivnit tvé zdraví víc, než si myslíš

Spánek se psem přináší pocit bezpečí, ale může narušit tvůj odpočinek, zhoršit alergie či vystavit tě parazitům.

zdielanie postele so psom_3
Zdroj: Vedelijsteze.cz / Martin Borko

Možná i ty máš domácího mazlíčka, psa. Věděl jsi, že více než polovina dospělých, konkrétně 56 %, nechává svému čtyřnohému příteli spát s nimi alespoň ve stejné místnosti, a až 35 % dětí s nimi dokonce sdílí postel? Vyplývá to ze zjištění serveru Sleepfoundation. Z toho je zřejmé, že není ničím výjimečným, když pes spí v posteli se svým majitelem.

Zamýšlel jsi se ale někdy nad tím, zda to pro tebe představuje nějaké riziko, nebo ne?

Proč spát se psem v jedné posteli?

Nižší stres a lepší nálada

Mnoho majitelů psů jednoduše cítí radost, když jejich pes spí vedle nich nebo alespoň v blízkosti. Navozuje to pocit bezpečí a pohodlí. Zvláště pokud bydlíš sám nebo prožíváš úzkost, přítomnost psa může působit uklidňujícím způsobem. Podle průzkumu z roku 2018 mezi dospělými ženami přináší spánek s psem silnější pocit pohodlí a bezpečí než spaní s jiným člověkem nebo s kočkou, píše Healthline.

Jednou z hlavních výhod je, že psi umí svou přítomností zmírnit stres. Například váleční veteráni s posttraumatickou stresovou poruchou uvádějí, že speciálně vycvičený pes jim pomáhal přerušit noční můry až v 57 % případů.

A tím se výhody nekončí. Ještě výraznější jsou pozitivní účinky na psychiku. Je dokázáno, že kontakt se zvířetem snižuje hladinu stresových hormonů a zlepšuje náladu. Fyzický dotyk a přítomnost psa mohou vyvolat uvolňování „hormonu lásky“, oxytocinu a snížit hladinu kortizolu, který se spojuje se stresem. Díky tomu se mnozí lidé cítí méně osaměle a úzkostně. Některé výzkumy dokonce naznačují, že majitelé domácích zvířat potřebují méně často léky na spaní než ti, kteří žádné zvíře nemají.

Vliv na spánek a zdraví

Když jde o kvalitu spánku, odpovědi nejsou jednoznačné. Výzkumy přinášejí smíšené zjištění. Někteří lidé uvádějí, že jim přítomnost psa v posteli vůbec neruší spánek. Jiné studie naopak tvrdí, že ano. Je to tedy individuální. Pokud se ráno probouzíš odpočatý a plný energie, tvůj pes ti pravděpodobně spánek výrazně neruší.

Na druhou stranu, rozsáhlý průzkum v USA z roku 2024, publikovaný na Nature.com, zjistil, že pravidelné společné spaní s domácím miláčkem souvisí s o něco horší subjektivní kvalitou spánku a silnějšími projevy nespavosti u majitelů psů. Zajímavostí je, že u koček se tento problém neprojevil.

Zdá se tedy, že účinek závisí od konkrétního člověka, zvířete a jejich návyků.

pes-v-pelechu-oddychuje-1
Zdroj: Vedelijsteze.cz / Martin Borko

Nevýhody a rizika spaní se psem

Narušení spánku a odpočinku

Jak jsme již zmínili, spaní se psem ti může narušit kvalitu spánku. Možná sis již všiml, že psi se během noci vrtí, přehazují, nebo dokonce štěkají či kňučí ze spaní. To tě může probudit a narušit tvůj spánkový cyklus.

Alergie a astma

Pokud trpíš alergií na zvířata nebo astmatem, spaní se psem pro tebe pravděpodobně nebude nejlepší nápad. Hodiny strávené v těsném kontaktu s chlupatým kamarádem pod peřinou tě vystavují alergenům (jako jsou srst a lupiny) a mohou vyvolat kýchání, ucpaný nos nebo zhoršené dýchání.

Parazity a choroboplodné zárodky

Když dovolíš svému psovi spát s tebou v posteli, nevítáš jen jeho, ale i jeho potenciální „spolucestující“. Psi a kočky mohou do postele zavézt blechy, klíšťata a další parazity. Ty jsou často aktivní v noci a mohou jednoduše přelézt i na tebe, případně přenést vážné choroby, jako je například lymská borelióza.

Zvířata také roznášejí různé mikroby. Jedna nizozemská studie, která zkoumala psy a kočky spící s majiteli, zjistila, že až 86 % psů mělo na srsti či tlapkách bakterie z čeledi Enterobacteriaceae, ty se běžně nacházejí ve výkalech.

Treba dodat, že existuje více než 100 zoonotických onemocnění, tedy takových, které se mohou přenést ze zvířete na člověka. Obzvlášť opatrný bys měl být, pokud máš oslabenou imunitu, jsi po operaci nebo se léčíš s chronickým onemocněním.

Riskuješ, že tě kousne

I když je tvůj pes mírumilovný, stále existuje riziko, že se v noci vyděsí a ze strachu zareaguje kousnutím. Nejvíce ohrožené jsou děti, které nedokáží rozpoznat signály, že pes se necítí dobře nebo že mu něco vadí. A pokud se k němu v posteli tlačí příliš blízko, může to v něm vyvolat obrannou reakci.