Téměř nikdo o tom neví. Tohle místo v myčce musíš čistit ručně, jinak bude nádobí špinavé a smradlavé!
Při čištění myčky nádobí nezapomeň na filtr, těsnění a ramena rozstřikovačů. Právě na těchto místech zůstává nejvíce špíny.
Myčka nádobí je jedním z největších pomocníků v našich domácnostech. Šetří nejen čas, ale také vodu a elektřinu. Mnozí si myslí, že protože myje nádobí, musí být automaticky i ona čistá. Ale to není pravda. Zbytky jídla, tuky a vodní kámen se hromadí uvnitř, což málokdo zohledňuje a ví o tom.
Následně vybíráš své nádobí zdánlivě čisté, ale když se podíváš blíže, všimneš si skvrny, připevněné nečistoty nebo zápach, který se šíří z tvého nádobí. Proto bys při čištění myčky nádobí neměl zapomenout na méně nápadná místa, kde se hromadí veškerá špína.
Na těchto místech se hromadí špína v myčce nádobí
I když nepatříš mezi ty, kteří si myslí, že myčka nádobí se čistí sama, možná tě překvapí, že nečistoty se hromadí na místech, kde bys je možná ani neočekával. Kromě samotného povrchu myčky, jejích zásuvek a madel je třeba vyčistit i další místa, právě ta, kde se nachází nejvíce špíny.
Filtr myčky
Filtr v myčce plní podobnou funkci jako sítko v dřezu. Tato část myčky zachycuje zbytky jídla, kostičky, semínka, skořápky a jiné pevné částice, které se z nádobí uvolní během mytí. Bez filtra by se tyto nečistoty dostaly do odtoku, což by mohlo způsobit problémy, jako je ucpání potrubí nebo opětovné zašpinění čistého nádobí. Ucpaný filtr může také snížit výkon čerpadla, prodloužit cyklus, snížit teplotu vody a na nádobí zanechat skvrny, tuk nebo zbytky jídla.
Pokud jsi ještě nikdy nečistil filtr myčky, je důležité vědět, že ho najdeš na dně myčky. Tento filtr často sestává z jemného síťka, válcového filtra a kovového nebo plastového krytu. Je navržen tak, že ho můžeš jednoduše vyjmout otočením, čímž odemkneš zámek.
Po vyjmutí filtru ho opláchni ve vodě, abys z něho smyl všechny nečistoty. Ideální je použít na jeho čištění starý zubní kartáček, abys se zbavil i menších nečistot. Po manuálním odstranění všech nečistot namoč filtr do čisté mýdlové vody na přibližně 20 minut. Poté ho znovu opláchni, abys odstranil pěnu a zbývající nečistoty. Nakonec ho opláchni pod teplou vodou a vlož zpět do myčky nádobí.
Těsnění
Při čištění myčky nádobí by jsi rozhodně neměl zapomenout na těsnění. Na jeho čištění si připrav směs octa a vody. Díky octu nejen odstraníš nečistoty, ale také dezinfikuješ těsnění od různých plísní a bakterií. Smíchej půl šálku octa se třemi šálky horké vody v kýblu nebo nádobě. Pomocí zubního kartáčku jemně projeď po těsnění, aby si odstranil všechny nečistoty.
Ramena trysek
Častým zdrojem bakterií a nečistot jsou právě ramena, z nichž stříká čistá voda.
Pokud jsou zanesené vodním kamenem, tukem nebo kousky jídla, sníží se tlak vody a nádobí se neumyje dostatečně dobře. Většina myček nádobí umožňuje vyjmout tato ramena a jednoduše je opláchnout pod vodou. Pokud je rameno velmi zanesené, namoč ho do nádoby se směsí vody a octa připravené podobně jako v předchozím kroku. Pokud jsou otvory na stříkání po namočení stále ucpané, proboř je špendlíkem.