Tenhle trik na čištění toustovače obletěl internet a skutečně funguje. Budeš litovat, že jsi ho neznal dřív!

Toustovač lze vyčistit rychle a bez chemie.

toaster špinavý
Zdroj: Vedelijsteze.cz / Petra Fečiková

Snad každý z nás miluje toast. Avšak po přípravě těchto lahodných opečených sendvičů často zůstává spousta nepořádku. A úklid může být o to horší, pokud z tvého toustovače nelze vyjmout ploché plechy. Právě na těchto plechách se hromadí všechny tepané kousky jídla či omáčky, které se během pečení uvolní z chleba.

Čištění těchto kovových plechů, bez možnosti je vyjmout z přístroje, může být opravdu náročné a zdlouhavé. Přinášíme vám však tip od Ladislava Huby Hubíka, který na sociální síti sdílel nápad, jak toustovač účinně vyčistit, a to dokonce bez použití agresivních čistících prostředků.

Takto vyčistíš toustovač za pár sekund a bez námahy

V dnešní době si mnoho lidí dává pozor na zdraví a životní prostředí. Tento životní styl přenášejí i do péče o domácnost, kde se snaží o čištění bez agresivních čistících prostředků. Pravidelné čištění vyžadují především kuchyňské spotřebiče, které denně používáme. Jedním z těchto spotřebičů je i toustovač.

Proč pravidelně čistit toustovač?

Čištění toustovače není oblíbenou činností mnoha z nás. O to horší je, pokud máme toustovač, jehož kovové pečící plechy nelze vyjmout a musíme je čistit přímo ve spotřebiči. I tento spotřebič je ale potřeba pravidelně čistit, abychom zajistili jeho správné fungování a zároveň chránili naše zdraví.

Toustovač je skvělý pomocník při přípravě křupavého toastu, ale časem se v něm hromadí drobečky chleba, tuk a zbytky jídla. To může vést nejen k nežádoucímu pachu, ale také k riziku požáru nebo tvorby plísní. Tyto nečistoty mohou výrazně ovlivnit chuť i kvalitu připravovaného jídla.

Jak na rychlé a účinné čištění toustovače?

Co řeknete, když vám řekneme, že čištění toustovače už nemusí být zdlouhavou a neustále odkládanou činností? Influencer Ladislav „Huby“ Hubík sdílel na svých sociálních sítích skvělý tip, jak toustovač vyčistit opravdu rychle, jednoduše a bez škrábání. Jediné, co budete potřebovat k tomuto čištění, je navlhčená papírová ubrousek nebo hadřík.

Hadřík namočte do vody a poté ho vložte do toustovače. Položte ho stejným způsobem, jak vkládáte chleba. Dávejte si však pozor, abyste natahoval hadřík napříč celou šířkou kovových plechů (jak můžete vidět na obrázku).

čistenie toastera
Zdroj: Vedelijsteze.cz / Petra Fečiková

Nyní přichází nejdůležitější krok. Zapojte toustovač do zásuvky a zapněte ho na nejnižší stupeň asi na 30 sekund až jednu minutu. Vlhkost z utěrky se přemění na páru, která změkčí tuk a usazeniny. Dávejte si však pozor, aby se utěrka nevznítila, proto je potřeba použít mokrý hadřík, ne suchý.

Důležité je říci, že pokud máte viditelně poškozený toustovač, tento trik nedoporučujeme. Mohlo by hrozit riziko zkratu. Stejně platí, že před vyjmutím hadříku musíte toustovač nejprve odpojit od zásuvky a až potom s ním manipulovat.

čistenie toastera
Zdroj: Vedelijsteze.cz / Petra Fečiková

Jestliže si všimnete, že z toustovače začne vycházet kouř, okamžitě ho vypněte. Po 30 sekundách toustovač vypněte a opět ho odpojte od zásuvky. Nechejte ho vychladnout.

Nakonec už jen vyjměte utěrku z toustovače a použijte ji k otření uvolněných nečistot, které zůstaly v toustovači. Všechny zbytky by nyní měly být měkké a snadno odstranitelné.

Skvělým trikem, jak minimalizovat znečištění toustovače, je pečení chleba přes pečicí papír. Ten zachytí případné vyběhlé kousky sýra či omáčky a ušetří vám práci s čištěním.

Mějte však na paměti, že jde o domácí návod, který děláte na vlastní odpovědnost. Výrobci toustovačů obecně doporučují péct pouze chléb a nedoporučují rovněž vkládat cokoliv jiného dovnitř. Pokud je vaše zařízení starší nebo poškozené, rozhodně se do toho nepouštějte. Bezpečnost je na prvním místě.