Tohle oblečení raději nech v šatníku. V horku ti může způsobit zdravotní problémy!

Nevhodné oblečení v horku může způsobit vyrážky, záněty nebo dokonce úpal.

letne oblecenie
Zdroj: Alexandra Tran z Unsplash, úprava redakcie (Martin Borko)

Léto je období, kdy stále častěji sáhneme po tenkých a vzdušných materiálech, protože teploty stále stoupají. Právě v tomto období však nastávají nepříjemné zdravotní komplikace, které jsou v některých případech ovlivněny tím, co si oblečeme. Nevhodné oblečení během horkého počasí není jen otázkou pohodlí. Přehřátí těla, kožní vyrážky, záněty, kvasinkové infekce nebo dokonce úpal mohou souviset také s tím, co si během léta oblečeme.

Nosit tuto oblečení během horkých dnů

V těchto dnech zaznamenáváme vysoké teploty, které s sebou přinášejí možné nepohodlí. Zvláště pokud potřebujeme pracovat nebo jinak trávit čas venku na slunci, je důležité dbát na určitá doporučení. Kromě dostatečného pitného režimu, pokrývky hlavy nebo konzumace lehkých jídel bychom se měli zaměřit také na to, co si oblečeme.

Těsné oblečení

Ať už jdeš během léta cvičit nebo jen tak ven, neměl bys sáhnout po úplně těsném oblečení. Legíny, těsné krátké kalhoty, šaty nebo tílka můžou vypadat stylově, ale v horku jsou často nevhodné. Těsné oblečení je příliš přiléhavé a brání správné cirkulaci vzduchu kolem těla. To znamená, že pokožka nedokáže dýchat přirozeně a chladit tělo. Teplo se hromadí pod oblečením a tělo se přehřívá. Přehřáté tělo se pak snaží chladit zvýšeným pocením.

Teplé a vlhké prostředí je ideálním místem pro výskyt a množení bakterií a plísní. Portál klix.ba uvádí, že jednou z nejčastějších chorob je plísnová infekce kandidóza. I když se tato infekce může objevit po celý rok, právě v teplých měsících je riziko jejího vzniku vyšší.

Rovnováha těchto mikroorganizmů se snadno narušuje právě v létě, kdy se lidé více potí. Kromě této choroby se při nošení těsného oblečení mohou objevit také kožní vyrážky nebo odřeniny. Proto je důležité upřednostnit volnější a vzdušné střihy. V volnějším oblečení tělo lépe dýchá, méně se potí a tím se předchází vzniku zdravotních problémů.

Syntetické materiály

I když mnoho oděvů vyrobených ze syntetických materiálů vypadá skvěle, nejsou nejvhodnější na horké dny. Polyester, nylon, spandex nebo umělý hedvábí sice rychle schnou, ale nepropouštějí vzduch tak dobře jako přírodní látky>. Své slabé prodyšnosti způsobují nadměrné pocení a zadržují vlhkost. To následně zvyšuje riziko zánětů, infekcí a podráždění kůže.

Na horké dny jsou nejlepší volbou volné bavlněné, lněné, konopné nebo bambusové materiály, které jsou prodyšné a šetrné k pokožce.

Tmavé oblečení

Jistě každý ví, že tmavé povrchy výrazně přitahují sluneční záření a teplo. To samé platí i pro tmavé oblečení. Tmavé barvy, hlavně černá, absorbují více slunečního záření než světlé odstíny. Absorpce velkého množství tepla vede k přehřátí těla.

Pokud je tělo přehřáté, je citlivější na úpal, náhlý pokles energie, malátnost, nízký tlak nebo migrény. Proto pokud víš, že budeš trávit delší čas na slunci, sáhni po oblečení ve světlých a pastelových barvách. Světlé barvy odrážejí sluneční paprsky a pomáhají udržovat teplotu těla normální.