Tohle zvíře má otisky prstů jako člověk. Policie si je během vyšetřování již několikrát zaměnila s lidskými
Tohle na první pohled velmi milé zvíře má k nám blíže, než si myslíš. Má téměř identické otisky prstů jako člověk.
Když se řekne otisk prstu, většina z nás si představí jedinečnou stopu každého člověka, která v sobě nese množství informací. Mnozí tuto téma automaticky spojují s kriminálními případy, kde se otisky často využívají pro identifikaci osob. Ale víš o tom, že jeden druh zvířete má téměř identické otisky prstů jako člověk? Tak podobné, že na internetu kolují vtipná videa o tom, jak je prý policisté zaměnili s lidskými při vyšetřování trestného činu.
Které zvíře má stejné otisky jako člověk?
Jak jsme již zmínili, otisky prstů slouží k identifikaci naší identity. To se využívá také při vyšetřování různých kriminálních případů, kdy se podle otisku na místě činu pátrá po pachateli či svědkovi.
Portál Snopes.com uvádí, že existuje více videí a článků o tom, jak si australský vyšetřovatelé při vyšetřování některých zločinů prý zaměnili otisky prstů koaly za lidské. Koaly totiž mají podobné protilehlé řazení palce jako my a zároveň disponují jedinečnými otisky prstů.
Koaly mají podobné otisky prstů jako lidé
Tato ne tak velká zvířata pocházející z Austrálie jsou již dlouho předmětem vědeckých pozorování. Zájem o ně není jen kvůli jejich roztomilému vzhledu, ale především pro jejich jedinečné fyziologické vlastnosti.
Možná to nevíš, ale koaly prospí v průměru až 20 hodin denně. Důvodem je jejich specializovaná strava, převážně eukalyptové listy, které mají velmi nízkou energetickou hodnotu. Aby koaly uchovávaly energii, většinu dne odpočívají.
Zajímavostí je také to, že eukalyptové listy jsou pro většinu živočichů jedovaté. Koaly však mají speciální trávicí systém a prodloužený slepý střev, které jim umožňuje rozkládat toxiny a bezpečně je trávit.
Výzkum z poloviny 90. let jako první upozornil na to, že koaly mají jedinečné otisky prstů, které jsou velmi podobné lidským. Lidem slouží tyto otisky nejen k identifikaci, ale také k vnímání doteků, bolesti, tepla, chladu a ostatních podnětů.
Naopak, koalám slouží především k chytání listů, které jsou jejich hlavní potravou, a k jednoduššímu lezení po stromech. Koaly se lezou po kmeních eukalyptů, sahají po listech a dávají si je do úst. Právě pro tento precizní pohyb je pro ně výhodné mít „ruky“ s prsty, a ne jen tlapky.
Kromě praktických výhod jim otisky zřejmě pomáhají také k lepšímu smyslovému vnímání. Při detailním porovnání našich otisků a otisků koal bylo zjištěno, že se podobají jak ve složitosti, tak i v individualitě.
Zajímavostí je, že ani pod mikroskopem bychom na první pohled nemuseli rozlišit, zda jde o lidský otisk nebo otisk koaly. Ačkoli to zní jako žert, v teorii by mohlo dojít k záměně. V praxi se však důkazy v kriminalistice vždy důkladně ověřují, aby se předešlo takovým omylům.