Toto ovoce, které běžně konzumujeme, může změnit účinek tvých léků. Mnozí o tom netuší a riskují své zdraví!
Grapefruit je ovoce plné vitamínů, ale může ti i vážně uškodit, zvláště pokud ho kombinuješ s léky. Některé může znefunkčnit, u jiných zase zvýšit jejich účinek a způsobit předávkování.
Grep je skvělé ovoce plné vitaminů a antioxidantů. Toto ovoce je bohatým zdrojem vitamínu C, a proto je skvělým nápadem na snídani či doplnění vitaminů kdykoliv během dne. Existuje však jedna výjimka, pokud užíváš určité léky, určitě bys je neměl kombinovat s touto vitamínovou bombou. Tato kombinace ti může více uškodit než pomoci!
Grep ovlivňuje fungování léků
Pokud ti někdo někdy řekl, že bys neměl jíst grep během užívání léků, je to pravda. Grep bys určitě neměl kombinovat s léky, protože dokáže ovlivnit jejich účinnost. Portál self.com uvádí, že grep ovlivňuje, kolik účinné látky z léku se dostane do krevního oběhu tím, že brzdí její odbourávání ve střevech. To může zhoršit nebo zmírnit účinek léku.
Grep obsahuje látky furanokumariny, které v našem těle blokují enzym ve střevech. Tento enzym metabolizuje léky, které dáváme do našeho těla. Když pijeme nebo jíme grep, sloučeniny furanokumariny se vážou na tento enzym a blokují ho. Když je tento enzym blokován, lék se v našem těle rozkládá mnohem pomaleji, než je to běžné.
Furanokumariny z grepu blokují enzym CYP3A4 ve střevě, který je zodpovedný za odbourávání mnoha léků. Pokud je tento enzym blokován, účinné látky se odbourávají pomaleji, a jejich hladina v krvi roste
Následně se dostává do krevního oběhu mnohem delší čas, čímž stoupá jeho koncentrace v krvi. Takové ovlivňování účinku léků může vést k předávkování či jiným vážným vedlejším účinkům.
Tyto vedlejší účinky jsou ovlivněny v závislosti od léku. Některé léky však mohou zahrnovat vážné zdravotní rizika, jako je poškození jater, svalů nebo dokonce selhání ledvin. Důležité je také říci, že záleží i na množství ovoce, které sníš. Inhibiční účinek grepu na enzymy může přetrvávat 24–72 hodin.
Kromě samotného grepu i šťáva z něj ovlivňuje léky. Právě šťáva může ještě silněji ovlivnit tyto vedlejší účinky, protože je vytvořena z většího počtu grepů.
Jaké léky by se neměly užívat s grepem?
Výzkum, který zkoumal vliv grepu na jednotlivé léky, zjistil, že toto ovoce ovlivňuje až více než 85 léků. My ti povíme o těch, se kterými se nejčastěji setkáváme. Mezi nejčastěji používané léky, které jsou ovlivněné grepem, patří léky na cholesterol, antidepresiva, na vysoký tlak a další srdeční problémy. Také je ovlivněna i účinnost léků od bolesti a antihistaminik.
Pokud patří grep k tvému oblíbenému ovoci, je lepší se poradit s lékařem nebo lékárníkem, zda tvé léky nepatří do skupiny těch, které jsou tímto ovocem ovlivněné.
A co jiné ovoce?
Je důležité říci, že tento vliv na léky nemají jen grepfruity. Je pravda, že grep má nejsilnější účinky na léky, avšak podobný účinek mají i další citrusy. Jde především o pomelo, limetku, ale i o zvláštní druh hořkých pomerančů, který se nazývá Sevillský pomeranč. Tento pomeranč se často nachází v marmeládách. Stejně jako grep i tyto druhy ovoce obsahují furanokumariny, které ovlivňují na léky.
Pokud hledáš ale zdravou náhradu grepfru po užívání léků, bezpečnou alternativou jsou například pomeranče, mandarinky nebo kiwi, které neobsahují problematické furanokumariny