Tvůj telefon tě může tajně sledovat. Tyto varovné signály bys neměl ignorovat. Pokud je pozoruješ, mohl jsi se stát obětí špehování

Podívej se na čtyři funkce Android telefonu, prostřednictvím kterých můžeš odhalit, že v něm máš potenciálně nebezpečnou aplikaci, například špionážní software.

spehovanie spyware virus android smartfon hacker_1
Zdroj: Vedelijsteze.cz / Martin Borko, AI

Není žádným tajemstvím, že smartphony jsou plné citlivých informací. Přistupujeme skrze ně k sociálním sítím, bankovním aplikacím, komunikujeme skrze ně s přáteli i s kolegy z práce. Nedávno jsme se podívali na to, jak můžeš zjistit, že hacker může z tvého zařízení odesílat tvojim kontaktům ve tvém jméně SMS zprávy. Dnes se podíváme na další téma, jak můžeš zjistit, že máš v telefonu potenciální špehovací software.

Máš ve smartphonu spyware? Tohle si všimej

Aplikace žádají invazivní oprávnění

V první řadě bys se měl podívat na oprávnění, která má aplikace k dispozici. Pokud nevíš, co jsou oprávnění, jde o privilegia, která umožňují aplikacím pracovat s různými součástmi tvého zařízení. Například, pokud může aplikace přistupovat k upozorněním tvého telefonu, má přístup i k obsahu zpráv nebo dalším citlivým údajům.

Obecně bys měl být nejopatrnější s aplikacemi, které požadují oprávnění, která k jejich fungování zřejmě nepotřebují. Představ si, že si nainstaluješ aplikaci na baterku a ta chce přístup k kontaktům, mikrofonu nebo poloze, to by tě mělo okamžitě varovat. Před instalací bys proto měl vždy pečlivě přečíst, jaká oprávnění aplikace vyžaduje. Mimochodem, informace o požadovaných oprávněních najdeš už v Obchodě Play, ještě před samotnou instalací.

Tvá baterie se chová neobvykle

Dalším varovným signálem je, když se baterie tvého telefonu chová neobvykle. Představ si situaci, že ti náhle chybí několik procent energie, přestože zařízení aktivně nepoužíváš. Zvláště věnuj pozornost, pokud ti telefon ustále rychle dochází baterie.

To, které aplikace ti nejvíce míňají baterii, si můžeš prohlédnout v nastavení telefonu, kde najdeš kategorii Baterie. Pokud mezi největšími „žrouty“ najdeš neznámou nebo dlouhodobě nepoužívanou aplikaci, je to jasný signál, že něco není v pořádku. V takovém případě aplikaci vypni nebo rovnou odinstaluj.

android spotreba dat aplikacii_1
Zdroj: Vedelijsteze.cz / Martin Borko

Narostla ti spotřeba dat

Pozor by jsi si měl dát také tehdy, když ti náhle vzroste spotřeba dat ať už přes Wi-Fi nebo mobilní připojení. Zvláště pokud neexistuje žádný zřejmý důvod, proč by měla spotřeba dat narůst. Stejně jako baterii, i spotřebu dat jednotlivých aplikací si můžeš zkontrolovat v nastavení telefonu. Pokud mezi nimi objevíš podezřelou aplikaci, rozhodně stojí za to zjistit, co se děje.

android spotreba baterie
Zdroj: Vedelijsteze.cz / Martin Borko

Mimochodem, dovol nám, dát ti na pozor tip na aplikaci NetGuard, kterou najdeš v Obchodě Play. S její pomocí se můžeš podívat, které aplikace se fyzicky připojují k internetu v reálném čase. Tak můžeš identifikovat podezřelou aplikaci.

aplikacie-ktore-sa-pokusili-pripojit-k-internetu
Zdroj: Vedelijsteze.cz / Martin Borko

„Zelená tečka“

Od verze Android 12 najdeš v telefonu funkci Panel ochrany soukromí, známý také jako Privacy Dashboard. Jde o praktickou pomůcku, která tě v reálném čase upozorní, kdy nějaká aplikace přistupuje k tvé poloze, mikrofonu nebo kameře. Když se to stane, na vrchu obrazovky se ti zobrazí zelená tečka nebo ikona mikrofonu, GPS či kamery, záleží na modelu telefonu, který používáš.

zelena bodka android_1
Zdroj: Vedelijsteze.cz / Martin Borko

Kromě toho si v nastavení můžeš prohlédnout přehled za posledních 24 hodin a zjistit, které aplikace měly přístup k citlivým částem tvého zařízení. Pokud tam najdeš něco podezřelého, je na čase jednat.

Pevně doufáme, že v telefonu jsi nenašel žádnou nebezpečnou aplikaci a pokud ano, že se ti ji podařilo z něj odstranit.