Tyto spotřebiče ti potají žerou elektřinu. Jejich odpojením ze zásuvky můžeš ušetřit i tisíce korun ročně

Některé spotřebiče spotřebovávají elektřinu i tehdy, když je nepoužíváš. Podívej se, které to jsou, a jak může jejich odpojení snížit tvé účty za energii.

zasuvka spotrebic elektrina_2
Zdroj: Vedelijsteze.cz / Martin Borko

Šetření peněz v domácnosti je často zmiňovanou, ale dost komplikovanou záležitostí. Ačkoli to zní banálně, když se ti něco v domácnosti pokazí nebo něco spotřebuješ, musíš to koupit bez jakéhokoliv rozhodování. Nicméně, i když nákup některých věcí nemůžeme vynechat, můžeme se zaměřit na úsporu energie, což se nakonec projeví na nižších účtech za energii.

Tato zařízení bys měl odpojit, když odcházíš z domu!

I když se může úspora energie zdát jako složitý a dlouhodobý proces, ve skutečnosti stačí odpojit několik zařízení vždy, když odcházíš z domu. Obzvláště tehdy, když odcházíš z domácnosti na déle, například na několik dní. Možná jsi o tom nevěděl, ale některé spotřebiče spotřebovávají energii i když jsou vypnuté.

Expert na úsporu energie uvádí na portálu thespruce.com, že tato zařízení mohou ročně promarnit klidně i 10 % spotřebované energie v domácnosti. Tento jev se označuje jako fantomová spotřeba. V minulosti toto číslo mohlo být mnohem vyšší, než je tomu dnes. Jejich odpojením tak ušetříš množství energie a zároveň ochráníš svůj domov před požárem. Podívejme se tedy, které spotřebiče jsou tajnými upíry energie v naší domácnosti.

peniaze-titulka
Zdroj: Vedelijsteze.cz / Martin Borko

Malé kuchyňské spotřebiče

V dnešních moderních domácnostech máme spoustu spotřebičů, které nám usnadňují život, jako je kávovar, mixér, fritéza, konvice nebo toustovač. Některé používáme každodenně, jiné zase jen několikrát týdně nebo měsíčně. Ale tyto spotřebiče často máme zapojené do zásuvky po celou dobu.

Tyto malé spotřebiče mohou spotřebovat energii, i když jsou vypnuté, ale stále zapojené do zásuvky. Děje se tak proto, že mají digitální displeje, kontrolky nebo senzory, které potřebují nepřetržitý přísun energie. Tyto spotřebiče jsou často i v speciálním stand-by režimu, aby byly připraveny okamžitě se spustit a fungovat, pokud je vzbudíš. Proto je výhodné je po použití odpojit ze zásuvky, obzvláště pokud je neplánuješ hned znovu použít.

Nabíječky

Je opravdu praktické mít zapojenou nabíječku do zásuvky a jednoduše k ní připojit notebook nebo mobil, kdykoliv potřebujete. Na druhou stranu to však vůbec nevypadá esteticky, není to bezpečné a navíc ti to spotřebovává energii. Dokonce i nabíječka bez připojeného zařízení odebírá malý, ale neustálý proud. Samozřejmě, jedna nabíječka na konci roku nepřinese výrazný rozdíl v účtu za elektřinu, ale když jich máš doma více, to pocítíš.

Platí to také pro různé produkty v inteligentních domácnostech, jako je Google Home, Wi-Fi, smart reproduktory nebo různé jiné inteligentní pomocníky. Ty sice nabízejí pohodlí, ale často spotřebovávají energii i v offline režimu.

I když může být těžké určit, které spotřebiče spotřebovávají energii, i když jsou vypnuté, známe jednoduchý způsob, jak to zjistit. Stačí, když na spotřebič položíš ruku. Je-li teplý, i když je vypnutý, víš, že odebírá energii ze systému a tím zatěžuje tvou domácnost.

I zde platí, že ostatní zařízení nedělají výrazný rozdíl, ale když jich máš více, to pocítíš. Například si představ situaci, kdy máš takto připojený Wi-Fi router nebo herní konzolu.

wi-fi-router-1
Zdroj: Vedelijsteze.cz / Martin Borko

Obě tato zařízení mají potenciál ročně ušetřit kolem 500 až 1000 korun. Nechat si Wi-Fi router zapnutý je praktické, ale takový Xbox, který skutečně používáš sotva jednou za pár měsíců, to už nedává smysl.

Světla

Vypínání světla v místnostech, když odcházíme z domu, je pro mnohé samozřejmostí. Avšak i když jsme v domácnosti a nepotřebujeme nutně světlo v některé místnosti, měli bychom jej vypnout. Skvělou alternativou jsou i světla na senzor, která se vypnou, pokud v místnosti nikdo není.

Dobrým tipem je také náhrada klasických žárovek LED žárovkami. Ty jsou energeticky mnohem úspornější než klasické žárovky a také mají delší životnost.

Klimatizace, ventilátor nebo čistička vzduchu

Mnoho z nás používá klimatizaci, ventilátor nebo čistič vzduchu, které zvyšují komfort bydlení, zejména v horkých letních nebo chladných zimních měsících.

Avšak jejich celoroční využívání, i když to není úplně nutné, představuje výraznou zátěž pro spotřebu energie, a tedy i pro tvou peněženku. Zvláště když odcházíš z domu nebo v noci, kdy můžeš otevřít okno, není nutné, aby tyto spotřebiče zůstaly zapnuté.

Počítače, monitory a tiskárny

Stolní počítače nebo monitory v režimu spánku stále spotřebovávají energii. Tiskárny, zejména multifunkční, se často samy neodpojují a zůstat zapnuté může znamenat zbytečné odběry.

Televizor a jeho příslušenství

Televizor v pohotovostním režimu (standby) sice netáhne mnoho energie najednou, ale pokud ho každý den úplně nevypneš, může spotřebovat desítky kWh ročně. Set-top boxy, herní konzoly (PlayStation, Xbox) a soundbary také často běží na pozadí nebo mají LED kontrolky, které signalizují odběr energie.