V datech je chyba, na Zemi nežije 8 miliard lidí, říkají vědci. Ten rozdíl je brutální

Vědci říkají, že v oficiálních statistikách odhadů počtu obyvatel je mnoho nepřesností.

pozor-ludia
Zdroj: pixabay.com (B_Me), úprava Vedelijsteze.cz

Historie lidí je poměrně krátká. Kdybychom se podívali do naší minulosti, zjistili bychom, že naši první předkové kráčeli po Zemi pouze před 6 miliony let. Jednalo se konkrétně o skupinu primátů Ardipithecus, z které jsme se vyvinuli do dnešní podoby. Dnes, když se mluví o počtu lidí, kteří žijí na planetě, obvykle se hovoří o 8 miliardách lidí. Jen pro zajímavost, v roce 10 tisíc před Kristem žilo v jednom okamžiku na Zemi „pouze“ 4 miliony lidí. Kdybychom se podívali na celou historii lidí, konkrétně našeho druhu Homo sapiens, tak na Zemi kumulativně žilo 109 miliard moderních lidí.

Vraťme se ale k počtu lidí, kteří dnes žijí na Zemi v jednom okamžiku. Jak jsme zmínili, nejpřesnější odhady říkají, že naši planetu obývá okolo 8 miliard lidí. Zdá se ale, že toto číslo nemusí být přesné. Ne, není tam odchylka pár desítek milionů lidí, ale mnohem, mnohem větší, tvrdí výzkumníci z Aaltoovy univerzity ve Finsku, kteří tyto dny publikovali studii v Nature Communications.

ludia-ezgif.com-optijpeg
Zdroj: pixabay.com (B_Me)

Kolik lidí žije na Zemi? Aktuální odhady jsou nepřesné

Podle vědců globální populační datasety špatně pracují s venkovským obyvatelstvem, které je podhodnoceno o desítky procent. Podle vědců je odhad nepřesný někde mezi 53 % až 84 % lidí.

„Naše studie poprvé poskytuje důkaz, že významná část venkovského obyvatelstva může v globálních datasetech úplně chybět,“ říká postdoktorand Josias Láng-Ritter z Aaltoovy univerzity. „Překvapilo nás, že skutečný počet lidí žijících na venkově je mnohem vyšší, než ukazují globální data — podle použitého datasetu byl venkov podhodnocen o 53 až 84 % za sledované období. Tyto výsledky jsou pozoruhodné, protože dané datasety byly použity v tisících studií a při mnoha rozhodovacích procesech, přičemž jejich přesnost nikdy nebyla systematicky hodnocena,“ dodává.

Výzkumníci k tomuto zjištění dospěli poměrně zajímavým způsobem. Porovnali údaje z globálních map obyvatelstva, které vycházejí ze sčítání lidu, s reálnými čísly o počtu lidí přesídlených kvůli výstavbě přehrad (kterých bylo více než 300) ve 35 zemích světa. Tyto přesídlení se přesně dokumentují, protože lidé dostávají odškodnění, a tak musí být pečlivě spočítáni. Když vědci porovnali tyto přesné počty s údaji z globálních map, zjistili obrovské rozdíly.

Ukázalo se, že datasety systematicky podceňují počet obyvatel žijících na venkově a problém přetrvává i v novějších údajích. Výsledky tak naznačují, že oficiální počty lidí na Zemi mohou být výrazně podhodnoceny, zejména v méně rozvinutých nebo obtížně dostupných oblastech.

V současnosti odhady říkají, že 43 % ze světové populace 8,2 miliardy lidí žije ve venkovských oblastech, což znamená, že zjištění studie mají rozsáhlý dopad.

Znamená to, že na Zemi žije mnohem více lidí. Mluvíme o stovkách milionů lidí navíc. Abychom byli přesní, podle OSN žije přibližně 43 % populace na venkově, což je asi 3,5 miliardy lidí. Jestliže by skutečný počet venkovanů byl vyšší o 53 % až 84 %, znamená to, že v oficiálních statistikách může chybět 1,9 až 2,9 miliardy lidí. Znamená to, že hrubý odhad celkové populace by tedy mohl být až mezi 10 a 11 miliardami lidí.

Komentáře